Grudzień 21, 2017 Reduta Dobrego Imienia

Sukces! Onet.pl przegrał sprawę i musi przeprosić!

Sąd nakazał by portal Onet.pl przez miesiąc, w ramce ¼ ekranu na stronie głównej portalu opublikował przeprosiny za użycie zdjęcia Polek prowadzonych na egzekucję w Palmirach do zilustrowania artykułu o romansach Polek z Niemcami i prostytucji w czasie II wojny światowej. Dodatkowo Onet ma zapłacić także 50 tys. odszkodowania.

W czwartek, 21 grudnia w sądzie Okręgowym w Krakowie zakończyła się tocząca się od kwietnia 2016 rozprawa Krystiana Brodackiego przeciwko portalowi Onet.pl. Proces wytoczony z inicjatywy Reduty Dobrego Imienia dotyczył publikacji zdjęcia kobiet prowadzonych na egzekucję jako ilustracji artykułu o romansach Polek z Niemcami, rzekomej „prostytucji bytowej” czy „kolaboracji leżącej”. Krystian Brodacki rozpoznał na zdjęciu swoją matkę, ma to zdjęcie też w domowym archiwum. Matka osierociła go gdy miał zaledwie 2 lata.

– Podjęliśmy wraz p. Krystianem Brodackim działania prawne, ponieważ w tym wypadku zostało naruszone nie tylko dobre imię rodziny p. Marii Brodackiej, ale również dobre imię wszystkich zamordowanych Polek, w obronie których – również – występował p. Brodacki. Zostało naruszone dobro osobiste w postaci tożsamości narodowej – przypisano rzeczy haniebne polskim bohaterkom. Takie sytuacje nie mogą się powtarzać. W tej sprawie nie jest decydujące czy na tym zdjęciu faktycznie była matka Krystiana Brodackiego, chodzi o sam symbol polskich bohaterek – mówi Mira Wszelaka, prezes Reduty Dobrego Imienia.

Sąd uznał działania Onet za przejaw rażącej niedbałości dziennikarskiej. Podkreślił także, że osoby rozstrzeliwane w Palmirach to elita intelektualna Polski, która stawiała opór okupantowi. Taką kobietą była także Maria Brodacka, matka p. Krystiana, która ryzykując własnym życiem, pomagała innym.

Onet ma opublikować przeprosiny w terminie 7 dni na głównej stronie portalu onet.pl, na 1/4 ekranu. Przeprosiny mają być widoczne przez 1 miesiąc. Onet.pl ma także ponieść koszty sądowe procesu (3 tys. zł) oraz zapłacić 50 tys. zł odszkodowania panu Krystianowi Brodackiemu z przeznaczeniem na cele społeczne.

– Złożymy apelację o podwyższenie kwoty zadośćuczynienia, choć w kwestii przeprosin wyrok jest dla nas satysfakcjonujący. Wnioskowaliśmy o 150 tys. zł. Niewątpliwym sukcesem tego procesu jest to, że po raz pierwszy sąd uznał, że za naruszenie naszej tożsamości narodowej należy się zadośćuczynienie. To otwiera nam nowe możliwości działania przy sprawach, w których naruszane jest dobre imię Polski i Polaków – mówi mec. Monika Brzozowska-Pasieka, reprezentująca p. Brodackiego.

 

Comments (37)

  • francopilot

   zwłaszcza,że ‘der Onet’-choć polskojęzyczny,nie reprezentuje interesów polskich…wiadomo jakie i czyją POlitykę

  • Marian

   Troszkę może i tak. Gdyby niemiecki właściciel zapłacił 10 mln (np. na walkę z pronazistowską propagandą prowadzoną przez niemieckich i austriackich spadkobierców Trzeciej Rzeszy) kara byłaby bardziej odczuwalna dla tej elektronicznej wersji proniemieckiego brukowca.

 1. Halina

  Bardzo się cieszę źe Wasza praca przynosi efekty z wielka wdziecznością pochylam się przed Wami

 2. Andrzej Ulicz

  Piȩknie !!!! Wasza działalność jest wielką wartością dla Polski i naszego Narodu ! Dziȩkujȩ

  Andrzej U.

 3. xaaf

  Brawo WY!
  Kropla drąży skałę, i tylko sumienne i cierpliwe oraz metodyczne działania przyniosą kres, tak ewidentnym kłamstwom i oszczerstwom.

 4. Ireneusz

  Czesc Wolnej Poslsce!

  Robicie wspaniala robote!
  Hanba POtomkom ludzi z JUDENRATOW, ktorzy wysylali wlasnych ziomkow na Umschlaghplatz do gazu, a tera oskarzaja o to Polakow.
  Mowila op tym HJannah Arendt i pokazal to R. Polanski.
  POgrobowcy Hillmera probowali ich za to slownie zlinczowac!

  • Ned

   Szlachetne dzielo, chyle czola. Za Wami stoi caly nasz narod i stac powinno tez nasze panstwo, ktore powinno w calosci finansowac koszty Waszej bardzo waznej pracy.

 5. Władysław

  Gratulacje !!!
  Dzięki za wspaniałą – prawdziwą “pracę od podstaw” dla Polski i Polaków…

 6. Janusz B.

  Brawo! Skromne to zadoscuczynienie. Powinien im sedzia
  wlepic 5 milionow, sprzatanie w Palmirach przez 5 lat oraz
  przez 5 lat coroczny egzamin z historii szwabskich
  “wyczynow” w Polsce w czasie II wojny.

  Anyway: Gratulacje.

  Janusz B. Slupsk

 7. Tom

  150 tysięcy to za mało! To nie żadne zaniedbanie czy pomyłka, to ŚWIADOME DZIAŁANIE mające na celu usprawiedliwić zbrodnie niemieckie na narodzie polskim. Przecież oni rzekomo nieśli nam swoją wyższą kulturę jako nadludzie!

 8. Halina w

  Gratulacje. Dzięki Bogu i P.Brodackiemu, także Reducie, w walce o dobre imię Polski i prawdziwych Polaków… Więcej w nas Polakach Wiary i Nadziei, dzięki też pierwszemu Rządowi Polskiemu po 1939 roku jaki w tej chwili nami rządzi…Dotychczasowe, polskojęzyczne zakompleksiały nasz Naród…… Wyśmiewały nasz Naród. Wspaniały, bohaterski, mądry Naród…Chwała Reducie, ze wychwytuje i walczy o sprostowania, przeprosiny wrogów naszego Narodu…z pozdrowieniami Halina.

 9. jd

  Takie sprawy, które stają po sprawiedliwej stronie, są szczególnie ważne dla Polski. Do takiej właśnie jak ta decyzja sądu, sprawiedliwość błądziła i wydawało się, że nie znajdzie dobrej drogi. Jesteśmy szczęśliwi, że winni nareszcie są karani.

 10. polak966

  Brawo następnym razem ten portal i inne antypolskie dwa razy się zastanowią zanim zdecydują się na rechot pogardę i tym podobne szczucie na nasz kraj

 11. Aga

  Następny portal do pozwania to wp.pl za określenie Hansa Franka “polskim rzeźnikiem” – faktycznie ten zwyrodnialec zbrodniarz był określany mianem “rzeźnika Polski”. Drobny niuans semantyczny a jak kolosalny i obelżywy dla Polaków skutek… Wysłałam Państwu mailem informację wraz ze zdjęciami artykułu na wp.

 12. Katarzyna

  Szanowni Panstwo , popieram wszystkie Panstwa dzialania!!! , dlatego serdecznie gratuluje wygranej sprawy sadowej ..to wielki , kolejny sukces w walce o dobre imie Polski

 13. zgredzik

  wyrok nieprawomocny będą odwołania z losowania wyjdzie tuleja
  i co dalej ? ogólnie coś się zmienia ale idzie opornie (dobra robota)

 14. WYOBCOWANY

  Przeprosiny— Dobrze zgadzam sie, Ale ONET .PL nigdy nie powinien
  miec jakich kolwiek szans ( jak dlugo bedzie istnial) na podobne,
  i bezczelne opluwanie tak wspanialych bohaterow.
  Dzieki serdeczne Panie Brodacki.

 15. antoni

  Reduta to moje serce.Serce ? syna żołnierza kontrwywiadu AK
  Posyłam co miesiąc skromny datek i nie żałuję. dr Świerczyński z Bielska

 16. Anna

  Gratuluje ! Dziekujemy za wszystkie Panstwa dzialania, ktore zmierzaja do obrony prawdy o Polsce.

 17. Jurekp85

  To jest triumf wszystkich ludzi którzy dbają o sprawiedliwość i dobre imię ofiar niemieckich zbrodni.

 18. A.J.

  Szkody moralne i zszarganie dobrego imienia całej rodziny!!! Tak trzymać – dobra robota!!!

 19. Andrzej K

  Nie będzie niemiec pluł nam w twarz!!!
  Onet kupiony przez Ringier Axel Springer Media……

 20. Potwornicki

  Proszę państwa, przeprosiny nic nie kosztują. Niech wszarze płacą.
  Polska powinna wystąpić wreszcie o reparacje wojenne od Niemców!
  I od Ruskich także; może zaraz by zwrócili samolot ze Smoleńska?

  [W dzieciństwie rówieśnicy mi dokuczali: “A twój wujek w więzieniu siedzi”. Tak; miał wyrok śmierci; bo powiedział po tym, jak powiesili ubowca na latarni w Parku Skaryszewskim; że wszystkich ubowców powinni powywieszać. Zamieniono mu karę na 25 lat; pracował w kopalni, żeby 2 x szybciej wyjść; po kolejnej amnestii wyszedł po 8.]

 21. Pan Profesor Falkowicz

  Gdzie te przeprosiny?????? Specjalnie tam zagladam chociaz wole tego szajsu unikac jak morowego powietrza, a przeprosin jak nie bylo tak nie ma 🙁

 22. Tomasz

  Co z przeprosinami na stronie głównej portalu? Czy Onet.pl zapłacił odszkodowanie, w jakiej wysokości?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.