Kryzys migracyjny – aspekty militarne, prawdopodobieństwo ataku Rosji na Ukrainę, dezerter – nowy element agresji informacyjnej w wojnie hybrydowej przeciwko Polsce
Szanowni Państwo!
Zapraszamy do lektury najnowszego zeszytu “Raporty i Analizy RDI” – grudzień 2021. To już ósmy w tym roku.
Ostatnie tygodnie cechuje zauważalne obniżenie intensyfikacji kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią, przy jednoczesnym wzroście napięcia militarnego i rosnącym zagrożeniem agresji Rosji na Ukrainę.
W ostatnim czasie obserwujemy zmniejszenie liczby podejmowanych nielegalnych prób przekraczania granicy z Białorusią. Można uznać, że na skutek zdecydowanej postawy polskiego rządu i oddelegowania pokaźnych sił (Wojska Polskiego, Straży Granicznej i Policji), kierunek polski stał się w planach Łukaszenki mniej perspektywiczny. Wciąż jednak mamy do czynienia z różnymi formami agresywnych prowokacji ze strony białoruskich pograniczników. Działania te mają na celu sprowokowanie incydentu, którym będzie można obarczyć stronę polską. Obecnie obserwujemy militaryzację granicy, rozlokowanie sił zbrojnych Wojska Polskiego, użycie zaawansowanego sprzętu do obserwacji i ochrony granic – dronów, zapór inżynieryjnych. Przeprowadzane są przygraniczne ćwiczenia wojskowe, tym samym testuje się w praktyce aktywność sił NATO na flance wschodniej. Nowym elementem agresji hybrydowej przeciwko Polsce jest tzw. sprawa dezertera Emila Czeczki. Jego ucieczka została natychmiast wykorzystana propagandowo do szerzenia szkodzących Polsce tez. Są one przeznaczone głównie na użytek wewnętrzny, kierowane do społeczeństw Rosji i Białorusi, którym przedstawia się Polskie Siły Zbrojne i Straż Graniczną na równi ze zbrodniczymi CzeKa, czy NKWD, nakręcając antypolską narrację. Narracja ta może być również rozpowszechniana w społeczeństwach zachodu, które mają nikłą orientację w tym co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej. Niestety, również po stronie polskiej zdarzają się wypowiedzi, które wpasowują się w budowany w Mińsku i na Kremlu przekaz. Takim przykładem mogą być wypowiedzi niektórych polityków, którzy bezrefleksyjnie atakują w mediach Straż Graniczną i Wojsko Polskie.
Równolegle obserwujemy wzrost napięcia wokół Ukrainy i koncentrację rosyjskich sił zbrojnych przy ukraińskich granicach. Jest to niewątpliwie próba zastosowania presji militarnej wobec tego państwa, a także pośrednio wobec Europy. Celem Rosji jest dążenie do politycznego przesilenia, które skutkować będzie zmianą statusu Ukrainy oraz ograniczeniem wpływów USA i NATO w Europie Środkowowschodniej. Stosowana przez Putina presja militarna oraz szantaż energetyczny mają przyczynić się do realizacji tego celu. Wzrostowi napięcia militarnego towarzyszy gwałtowny wzrost cen gazu spowodowany ograniczeniem jego zapasów przez Gazprom. Zagrożenie inwazją na Ukrainie oraz zademonstrowanie energetycznego uzależnienia Europy Zachodniej od dostaw gazu z Rosji stanowiło punkt wyjścia do negocjacji z USA na temat statusu Ukrainy i obecności NATO. Putin szantażem energetycznym i groźbą wojny usiłuje wymusić na Zachodzie daleko idące koncesje. Politycy zachodni dążąc do deeskalacji wydają się być gotowi do wielu ustępstw. Rozmowa Biden-Putin nie przyniosła przełomu, a groźby sankcji zdają się nie robić na Kremlu wrażenia. Jej skutkiem były jednak kolejne ustępstwa ze strony amerykańskiej – m.in. wycofanie się z sankcji wobec Nord Stream2. Wedle rozmaitych przecieków medialnych i źródeł wywiadowczych NATO istnieje kilka scenariuszy agresji Rosji na Ukrainę. Pierwszy zakłada ograniczoną operację na południu Ukrainy i odcięcie jej od Morza Czarnego, drugi sugeruje wdarcie się we wschodnią część kraju i opanowanie Dniepropietrowska oraz Połtawy, trzeci najbardziej radykalny przewiduje atak na Kijów i blokadę miasta. Prognozuje się, że siły ukraińskie poniosłyby porażkę w każdym z tych scenariuszy. Potencjalnie najniebezpieczniejszym wariantem rozwoju sytuacji byłby skoordynowany atak Rosji na Ukrainę w połączeniu z chińską inwazją na Tajwan, wykorzystujący ugodową postawę państw zachodu. Pasywna postawa USA mogłaby mieć niezwykle groźne skutki również dla bezpieczeństwa Polski i całego regionu Europy Środkowowschodniej.
Nasza publikacja jest dostępna w formacie PDF (do lektury na ekranach komputerów lub do wydrukowania) oraz w formatach na smartfony lub kindle (.epub i .mobi).
Ponieważ działania Reduty Dobrego Imienia możliwe są tylko dzięki wsparciu naszych Darczyńców zwracamy się z prośbą o złożenie darowizny na cele statutowe Reduty poprzez formularze systemów płatnościowych obecne na tych stronach.
Dziękujemy!
Download | Download | Download |
EPUB | MOBI |
Aby przeczytać raport na czytniku FlipBook (poniżej) na pełnym ekranie należy kliknąć w symbol rozchodzących się na cztery strony strzałek. Wtedy włączy się tryb pełnokranowy.
Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.