Dwa nowe pozwy w obronie prawdy historycznej!

Z inicjatywy Reduty Dobrego Imienia w minionym tygodniu złożone zostały dwa pozwy. Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych oraz Zbigniew Nowiński, skierowali do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew cywilny przeciwko BBC zaś Bogdan Bartnikowski złożył pozew przeciwko francuskiemu dziennikowi Le Parisien.

W styczniu br. na stronie internetowej BBC, pojawił się artykuł „Beware hate speech”, says Auschwitz Holocaust survivor” autorstwa Allana Little, w którym padają słowa „Holocaust nie był jedynie niemieckim przedsięwzięciem. Wymagał aktywnej kolaboracji ze strony norweskich urzędników, francuskiej policji, polskich maszynistów i ukraińskich bojówek paramilitarnych”. Po interwencji tekst został zmieniony.

– Oskarżanie polskich maszynistów o współudział w Holokauście jest nieporozumieniem. Polacy jako naród nigdy nie współpracowali z okupantami. W warunkach wojennych zdarzają się sytuacje graniczne. Jesteśmy przekonani, że maszyniści którzy prowadzili pociągi do obozów koncentracyjnych nie robili tego z własnej woli. Trzeba pamiętać, że przymus lub zagrożenie życia nie jest kolaboracją – mówi Urszula Wójcik, rzecznik prasowy Reduty Dobrego Imienia.

Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych oraz Zbigniew Nowiński skierowali do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew cywilny przeciwko BBC o naruszenie dóbr osobistych.

Polacy żądają przeprosin na stronie internetowej BBC oraz wpłaty 30 000 PLN na rzecz Stowarzyszenia Dzieci Ofiar Obozów Hitlerowskich.

Z kolei druga sprawa została wykryta jakiś czas temu. W lutym 2015 roku, z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu francuski dziennik Le Parisien opublikował artykuł, w którym użył sformułowania „camp nazi polonais”. Przeciwko temu zwrotowi zaprotestował Bogdan Bartnikowski, który był więziony w obozie. Powód skierował sprawę do Sądu Okręgowego w Warszawie o naruszenie dóbr osobistych żądając usunięcia oszczerczego sformułowania i przeprosin.

Bogdan Bartnikowski urodził się 24 stycznia 1932 roku w Warszawie. Jest Polakiem, byłym wojskowym, znanym poetą i pisarzem. Jako dziecko walczył w Powstaniu Warszawskim. Był łącznikiem oddziałów powstańczych. W sierpniu 1944 roku trafił wraz z matką do obozu przejściowego w Pruszkowie pod Warszawą. Następnie razem zostali wywiezieni do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Tam otrzymał numer 192 731. Początkowo przebywał w bloku dziecięcym obozu kobiecego, z czasem przeniesiony został do części przeznaczonej dla mężczyzn. Więziony był do stycznia 1945 roku. Później trafił do obozu Berlin-Blankenburg pod Berlinem. Od lat jest stale zaangażowany w działalność związaną z upamiętnianiem niemieckich zbrodni w Auschwitz.

Obie sprawy prowadzi mec. Artur Wdowczyk z Kancelarii Adwokackiej A\Wdowczyk.

– Roszczenia zawarte w pozwach są ewidentnie zasadne. Podawanie nieprawdziwych informacji na temat Holocaustu jest bardzo szkodliwe, nadto narusza dobra osobiste wielu osób i społeczności, które są stawiane w roli oprawców, co jest niezgodne z rzeczywistymi wydarzeniami. Droga sądowa jest obecnie najskuteczniejszą metodą obrony dobrego imienia Polaków, wobec nierzetelnych mediów – komentuje mec. Artur Wdowczyk.

To kolejna sprawa przeciwko mediom zagranicznym zainicjowana przez Redutę Dobrego Imienia. W maju br. złożony został pozew cywilny przeciwko hiszpańskiemu dziennikowi El Pais.

Dodaj do zakładek Link.

27 odpowiedzi na „Dwa nowe pozwy w obronie prawdy historycznej!

 1. Jolanta mówi:

  Wciąż trudno mi uwierzyć ze znane światowe pisma popełniają tak ośmieszające je pomyłki – no cóż brak podstawowej znajomosci historii i logiki!
  Popieram I zycze powodzenia w tym jakze trudym przedsiewzieciu.

 2. Artur mówi:

  od BBC żądacie 30.000 zł??? Chyba żart!!! Co najmniej 50.000… ale funtów! 30.000 PLN to dla BBC jak splunąć. Cieszę się, że są pozwy, ale bez dotkliwych kar nigdy nie wyplenimy takiej antypolskiej propagandy.

  • HKM mówi:

   oczywiste, że kary muszą być baaaardzo dotkliwe, bo inaczej narazimy się ino na śmieszność a nawet na celowe obrażanie , żeby pokazać, że jesteśmy za słabi .

  • Reduta Dobrego Imienia mówi:

   Proszę pamiętać, że przy rozpoczynaniu procesu trzeba wpłacić 5% żądanego odszkodowania.

  • OKO mówi:

   Brawo Panie Arturze !
   Nawet gdyby sąd nie przychylił się do wymienionej przez Pana kwoty i ją nieznacznie obniżył chcąc dopiec Polakom ( jak to mają w zwyczaju ) i tak było by to o niebo lepiej i uczciwiej
   dla nas a tym szmatławcom dało by coś do myślenia
   gdyby ich choć trochę ubodło. Czy my Polacy musimy być zawsze tacy dobrotliwi i naiwni jednocześnie ?
   Polacy – powstańcie z kolan, wyprostujcie się wreszcie
   i walcie na odlew ! Wezcie przykład z żydów.

 3. Miron mówi:

  A ja myślę, że to są świadome działania i to nie tylko BBC i Le Parisien ale przez inne instytucje jak i Państwa które wpisują się w obraz znacznie większego programu wymierzonego przeciw Polsce i Polakom. Dlatego należy kierować do sądów sprawy o fałszowanie prawdy historycznej i zniesławienia.

  • Też Artur mówi:

   Zgadza się. Wszyscy nas atakują zewsząd, a to Polska jest największym przegranym II WŚ, pomimo że byliśmy po stronie zwycięskiej …

  • OKO mówi:

   Miron. Masz rację, ale samo pisanie nie wystarczy.
   Trzeba działać tak jak pisze Pan Robert powyżej – tak należy
   działać a nie wysyłać sobie monitki bo jest to działanie bardzo krótkowzroczne !

 4. Też Artur mówi:

  Le Parisien nie wie, że Francja kolaborowała z Niemcami ? I Francja ponosi odpowiedzialność za ofiary II WŚ, szczególnie polskie ofiary.

  • OKO mówi:

   Panie Arturze. Żabojady dobrze o tym wiedzą ale przejęli
   i przyjęli taktykę Goebbelsa ( kłamstwo powtarzane 1000
   razy kiedyś może stanie się prawdą ). Przecież ten cały francuski rząd Vichi – marszałka Pe’taina w czasie II wojny światowej to sami kolaboranci więc jak się teraz do tego przyznać, lepiej oddalać ten fakt jak najdalej od siebie znajdując innego kozła ofiarnego. Zresztą żabojady ( z małymi wyjątkami ) nigdy nas nie lubieli i nie lubią nadal ( patrz – prezydent makaron ).

 5. Dzwonek mówi:

  Brawo, popieram protest.

 6. Lech Galicki mówi:

  Trudno jest nie zauważyć, że, ogólnie mówiąc wpływowe siły Niemiec,
  z coraz większym natężeniem, w różnych państwach Europy i dalej, prowadzą zorganizowaną akcję obarczania odpowiedzialnością za niemieckie zbrodnie popełnione w trakcie II Wojny Światowej, przede wszystkim Polaków, swe Ofiary, ponieważ to Polska została pierwsza zaatakowana bezwzględnie przez Niemców 1 września 1939 roku, tu Niemcy stworzyli Obozy Koncentracyjne, w których mordowali Polaków, Żydów i zwiezione z całej Europy nacje, i teraz, gdy mija czas życia Świadków Historii, żywioł niemiecki ich tzw, elity narodu niemieckiego pragną zainfekować kłamstwami, przede wszystkim dotyczącymi niemieckich Konzentration Lagern na podbitych ziemiach Polski, wpajając sprawstwo Ofiarom, przygotowując swoje oczyszczanie z ludobójstwa do sytuacji Europy niemieckiej, gdzie wiodące państwo, imperium niemieckie nie chce odpowiedzialności, ni krwi Ofiar swych przodków na swoich * nieskazitelnych kartach historii* imperatora. To temat na grubą księgę. Trzeba zrobić wszystko, by im to uniemożliwić. Wszystko.

 7. jarek mówi:

  Tak trzeba. Aż do skutku w oczekiwaniu prawomocnych wyroków. Jarek

 8. Pisalem wielokrotnie gdzie sie dalo ze anty-Polska propaganda na zachodzie przypisujaca Polakom udzial w HoloKauscie koniecznie potrzebuje Polaka lekarza mordujacego niewinnych pacjentow. Polscy lekarze w Polsce wiedzieli ze ja Wlodzimierz Sokolowski w Kanadzie mam opinie paczkujacego Dr Josefa Mengele i zabijam szpryca niewinnych Kanadyjczykow, ale zaden polski lekarz mnie nie ostrzegl, czyli wiekszosc lekarzy w Polsce ktorzy znali moja sytuacje w Kanadzie godzila sie z tym ze ja polski lekarz nie dosc ze jestem morderca, bede osadzony jako wielokrtony morderca, i nic nie zrobili by powstrzymac „moj morderczy ciag,” czyli sa winni mordu przez zaniechanie dzialania, oraz winni lamaniu Kodeksu Etyki Lekarskiej. Pomysl totalnego zdegradowania mnie w Kanadzie wyszedl z Polski. ale Kanadyjscy lekarze dostarczali kandydatow na trupy oraz same trupy.

 9. Szczera mówi:

  Te przeklamaniea prasowe wedlug mnie sa celowe.Chodzi o to aby odpowiedzialnosc oprawcow zrzucic na ofiary.Z rownoczesnym zadaniem odszkodowan przez Polske.Ta polityka jest realizowana przez Niemcy konsekwentnie.Niezapominajmy,ze rowniez swiatkowie tamtych wydarzen umieraja a zmanipulowanie nastepne pokolenia beda milczaly.Karac ich Finansowo!

 10. odmieniec mówi:

  Po czynach poznajemy przyjaciół. Czy obwiniający Polaków o kolaborację z niemieckim okupantem są naszymi przyjaciółmi? – Każdy Polak zna odpowiedź na to pytanie – nie wątpię w to. Za niedługo będą obwiniać Polskę, o wzniecenie Drugiej Wojny Światowej.

 11. GB mówi:

  Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

 12. FM mówi:

  wszędzie są ciapaci.

 13. Mariusz mówi:

  Trwajcie w tej walce o dobre imię Polski. Wyrazy podziwu, wsparcia i szacunku.

 14. Agnieszka mówi:

  Żądam przeprosin na stronie internetowej BBC oraz wyraźnego stwierdzenia, że Polacy nie byli i nie są sprawcami nazistowskiego holokaustu. Polacy, jak również inne narodowości, są ofiarami tego zbrodniczego hitlerowskiego systemu.

 15. zx mówi:

  To jest działanie celowe!
  Doskonale znają historię. Jednak robią wszystko aby winę przenieść z siebie na kogokolwiek innego. Za rządów PO-PSL Polska stała się popychadłem, które można oskarżyć o wszystko, bo i tak nic nie zrobi.
  PO wręcz zależało i zależy dalej aby z Polski zrobić śmieciowaty kraj.
  Przecież Francuzi nie potrafią żyć ze świadomością nakazywania zapłaty Żydom za ich dowożenie przez kolej francuską do niemieckich obozów w GG. A ci naziści to czemu wszędzie pisali „nur fur deutsche”

 16. rolex mówi:

  Ustawiczne powtarzanie tego samego kłamstwa przed niemal wszystkie mainstreamowe media na Zachodzie jest albo przejawem głupoty dziennikarzy, co byłoby naganne, zwłaszcza przy pracy w tak zwanych opiniotwórczych organach, albo świadczy o celowej kampanii oszczerstw, co byłoby niebezpieczne. Czy ja nie fantazjuję? Wystarczy pośledzić z otwartymi oczami wszystko, co dzieje się w Polsce i kto tym wszystkim dyryguje – na scenie i za kulisami, żeby dojść do wniosku, że chodzi o postawienie naszego państwa z powrotem do kąta i wpojenie Polakom przeświadczenia, że jako współwinni rozmaitych zbrodni nie powinni się wymądrzać kiedy rozmawiają ( czytaj: rozkazują ) mądrzejsi. W Europie nadal stoi Żelazna Kurtyna. Światopoglądowa, mentalnościowa kurtyna.

 17. Mroczek mówi:

  Jakiś czas temu takie działania byłyby nie do pomyślenia, ale teraz, w dobie wszechobecnego lewactwa, które z dobrych obyczajów robi papier toaletowy (najgorszego sortu!) to żadna nowość.
  Ciekawe jest, że jednocześnie w krajach, gdzie owe pseudo-dzienniki mają swą siedzibę wdrażane były (i są) działania, któych efektem jest terroryzm w działaniu, żadne z nich nie potępia ludzi, którzy do tego stanu rzeczy się przyczynili.
  BBC już od wielu lat udowadnia światu, że nie jest symbolem jakości tylko zwykłym szmatławcem. Zaś francuskie wydawnictwo – cóż, francuskie może kiedyś coś znaczyło, obecnie to synonim li tylko czerwonych latarni i to w najgorszym wydaniu, które objęło WSZYSTKIE sfery życia.
  Podsumowując: Anglia i Francja ma takie wydawnictwa, dzienniki, stacje itd., na jakie je obecnei stać – jeśli coś/ktoś jest nijaki to i jego otoczenie nie będzie lepsze.

 18. danuta mówi:

  Pozwy do sadu za posrednictwem lub inicjatywy Reduty dobrego imienia zawieraja skandalicznie niskie kwoty odszkodowania. W wiekszosci mamy do czynienie z gigantami prasowy lub innymi instytucjami, np. niemieckimi, ktorym bardzo zalezy na szkalowaniu i ponizaniu Polski i narodu polskiego. Tylko b. wysokie kary pieniezne siegajace setek tys. zl. sa powszczymac göbbelsowska propagande pko Polsce.

 19. Kasia Pieńkowska mówi:

  Protestuję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *