Niemcy chcą być ekspertami od polskiego antysemityzmu!

Do Sądu Okręgowego w Krakowie wpłynęło pismo z niemieckiej kancelarii reprezentującej producentów serialu „Nasze Matki, nasi Ojcowie”: ZDF i UFA Fiction. Wynika z niego, że tylko niemieccy biegli mogą rzeczowo ocenić niemiecki serial o polskim antysemityzmie!

Reduta Dobrego Imienia jest w posiadaniu dokumentu, zgodnie z którym strona niemiecka w sprawie  filmu „Nasze Matki, nasi Ojcowie” stanowczo sprzeciwia się powołaniu polskich biegłych historyków i biegłego z zakresu kinematografii. Z uzasadnienia wynika, że pełnomocnicy ZDF uważają, że Polacy wychowani w kulcie Armii Krajowej nie będą w stanie obiektywnie ocenić filmu. Zinterpretują film m.in. przez pryzmat swojego wychowania, wiedzy historycznej, poglądów politycznych.

W opinii prawników, obiektywni mogą być natomiast niemieccy biegli, którzy „mają szeroką faktyczną wiedzę w zakresie antysemityzmu w Armii Krajowej”. Tylko oni mogą rzeczowo ocenić niemiecki film o polskim antysemityzmie w szeregach AK.

Sprawa filmu „Nasze Matki, nasi Ojcowie” toczy się od 2013 r. Powodem w sprawie jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz kpt Zbigniew Radłowski, żołnierz AK oraz uczestnik m.in. Powstania Warszawskiego, więzień niemieckiego obozu Auschwitz, jeniec Stalagu X B Sandbostel, po wojnie skazany przez Sowietów za szpiegostwo. Powodowie domagają się przeproszenia we wszystkich telewizjach, gdzie serial był pokazywany oraz zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych.

Czekamy na decyzję sądu w tej sprawie. Będziemy informować o dalszych postanowieniach i działaniach.

Dodaj do zakładek Link.

44 odpowiedzi na „Niemcy chcą być ekspertami od polskiego antysemityzmu!

 1. Nie jestem pewna, ale czytałam gdzieś, że żydowska nazwa Polski brzmi POLIN, a znaczy to tyle, co „Kraj Wytchnienia” – komentarza chyba nie potrzeba…

  • Mario mówi:

   I taką nazwę ma muzeum historii żydów polskich w Warszawie. Dobrze gdzieś przeczytałaś. Od kilkuset lat Żydzi przepędzani z całej europy znaleźli właśnie wytchnienie w Polsce a jak się jej odpłacają to inny temat.

  • Karol Levittoux mówi:

   Pani Borzeno, myli się pani. Tu potrzeba nie tylko komentarza. Nazwa Polin brzmi jak brzmi, a artykuły w Washington Post publikowane przez przedstawicieli narodu wybranego również brzmią jak brzmią.
   A co do kulawej argumentacji spadkobierców Hitlera…
   Od zakończenia wojny Polacy byli indoktrynowani przez komunistyczny aparat represji ideologią niewiele odbiegającą od tej którą próbowały Polakom zaszczepić nazistowskie Niemcy – bynajmniej nie była to ideologia kultu AK.

   Niemcy jako naród mający na swoim koncie jedną z największych zbrodni w dziejach ludzkości należą do ostatnich którzy mają prawo do wystawiania jakichkolwiek ocen moralnych innym narodom.
   Niemieckie działania przed wojną jak i po wojnie zdają się świadczyć jakoby powiedzenie że „Niemcy wyssali nazistowską ideologię z mlekiem matki” było prawdziwe. Wystarczy spojrzeć na przychylność państwa niemieckiego wobec mającej nazistowskie korzenie organizacji Jugendamt. Że nie wspomnę o przychylności niemieckich władz wobec Eriki S. stojącej na czele związku skupiającego niemieckich nazistów.

   • Maciek mówi:

    zgadzam się w zupełności… jedyne zastrzeżenie, że imię Bożena pisze się przez „ż” …. no i jak mówią historia zatacza koło…, teraz mamy pakt Merkel Stasi – Putin NKWD… a Francja jak zwykle.. w geście pozdrowienia Niemców robią jak w 1940 „hände hoch”…
    samych przyjaciół mamy… wiernych, oddanych…

 2. Krystyna Kalinowska mówi:

  Mój bardzo emocjonalny komentarz: Niemcy na pewno i jedynie noga byc expertami w sprawie „ostatecznego rozwiazania kwestii zydowskiej”

 3. Szczyt niemieckiej bezczelności!!!
  Bardzo jestem ciekawa decyzji polskiego sądu w tej sprawie.

 4. Bielik Leszek mówi:

  Drang nach West und Drang nach Osten aber Volk bazahlt die Kosten !Po 08.05.1945 Niemcy powinny zniknąć z mapy Europy ponieważ KEITEL PODPISAŁ KAPITULACJĘ BEZWARUNKOWĄ !!!

 5. Tomek mówi:

  Rubikon hipokryzji został przekroczony!

 6. Zbigniew Maj mówi:

  Niemcy już byli ,, Ekspertami” od LUDOBÓJSTWA, mordując na skale masową ( można by rzec przemysłową) w swoich NIEMIECKICH OBOZACH ŚMIERCI I ZAGŁADY, które jako OKUPANT wybudowały na ziemiach polskich. Mordowali POLAKÓW, RUMUNÓW, WĘGRÓW, ŻYDÓW I INNE NACJE. Co gorsza, nie tylko MORDOWALI tych ludzi czy medycznie eksperymentowali na ich organizmach ale ( trudno mi to nazwać) ZWŁOKI TYCH ZAMĘCZONYCH LUDZI, Pozyskiwali Przemysłowo do wyrobu np. mydła, peruk, ,,ozdób”itd. Ci dzisiejsi ,,niemcy”, którzy w obecnych czasach ,,KRZYCZĄ „o antysemityźmie, winni się zastanowić jak nazwać ich OJCÓW I DZIADKÓW I MATKI ,,NIEMIECKIE ZWIERZĘTA” TO CHYBA ZA ŁAGODNE OKREŚLENIE, PRAWDA LEWACKI ŚWIECIE?

  • ksena mówi:

   Nic dodać , nic ująć .Pozdrawiam

  • Zofia Kuśmierczyk mówi:

   takie komentarze powinny być wszechobecne w gazetkach ogólno dostępnych za darmo – z okazji różnych rocznic związanych z II Wojną Swiatową – jak również przypomnienie historycznego przyjęcia Zydów wypędzanych z Eurpoejskich państw,gdzie ich w Rakowie serdecznie przyjęto. W Dzienniku telewizyjnym kącik edukacji wyjaśniający ,prostujący kłamliwe informacje na temat antysemityzmu . Bezuzasadnione -nieprawdziwe oskarżanie AK o antysemityzm

   • Zofia Kuśmierczyk mówi:

    Czy nie można powołać komisji neutralnej nie związanej z Polską i Niemcami oceniającej fakty zawarte w Filmie „Nasi Ojcowie nasze Matki”?

 7. mark mówi:

  Moi Drodzy z Reduty Dobrego Imienia,

  1\ Chcialbym zwrocic wam uwage, ze to nie Niemcy chca byc ekspertami od polskiego antysemityzmu lecz gorale z gory Synaj, tj. Zydzi niemieccy,
  2\ Ci gorale myla antysyjonizm z antysemityzmem, celowo.

  M.P.

 8. OSTOJA mówi:

  Zbierają, zbierają aż sobie uzbierają.

 9. WK mówi:

  Uważam, że polski sąd powinien odrzucić jakąkolwiek ekspertyzę niemieckiego biegłego w zakresie antysemityzmu ze względu na dziedziczne obciążenie zbrodniami nazistowskimi. Zwrócić się do ekspertów z innych krajów, np. do Szewacha Weissa.

 10. hugo mówi:

  Ekspertem od morderstw złodziejstw może być tylko taka sama osoba!Tym niemcom to siem we łbach poprzewracało!

 11. Aniela i Jan Bujakowie mówi:

  Pismo zredagowane w iście hitlerowskim stylu: My Niemcy-nadludzie mamy wyłączny patent na nieomylność.

 12. Sławek mówi:

  Wątpię by Niemcy, którzy wymordowali 6 milionów Żydów, potrafili oceniać antysemityzm obiektywnie. Naród, który dopuścił się holokaustu uczyni wszystko by pomniejszyć własną winę.

 13. zkrakowa mówi:

  Jak podejdzie do tego sąd w Polsce? Mam nadzieję, że znajdzie się w Polsce jeszcze paru polskich sędziów.

 14. J S mówi:

  Niemieccy biegli nie powinni a wręcz nie wolno im oceniać zbrodni których dokonali ich przodkowie na nardzie żydowskim i innych narodach to Niemcy byli twórcami fabryk śmierci. a obecnie usiłują zrzucić winę na innych 90 % Niemców głosowało na partie Hitlera

 15. fabrykant mówi:

  Ein Raich ein Zdf.
  Qszyscy wiedza ze niemcy maja wyspecjalizowana wiedze w zakresie antysemityzmu. Doskonalili sie latami

 16. Andrzej M. Cisek mówi:

  Niemcy należą do narodów tak posłusznych swym przywódcom, że w demokratycznych wyborach wybiorą kiedyś kanclerza, który zaprowadzi ich na skraj przepaści i powie „skaczcie!”… i oni skoczą. Czy już ta chwila nie nadeszła?

 17. eszet33 mówi:

  Cóż… Niemcy dobrze kombinują: nie ma to jak BYĆ SĘDZIĄ WE WŁASNEJ SPRAWIE 😉
  Pozdrawiam!

 18. Johnny mówi:

  Niemcy powinni się wyłączyć jako zainteresowani w sprawie. Każdy sąd, nie tylko polski powinien to odrzucić.

 19. ulla mówi:

  Ś.p.prof.Bogusław Wolniewicz powiedział o Niemcach,że to naród bez kręgosłupa!Wydaje mi się,że to najlepszy komentarz!

 20. Tadeusz mówi:

  Może Niemcy przypomną sobie o obozach zagłady gdzie masowo
  mordowali Żydów mają krótką pamięć wara im od Polski .

 21. Marcin mówi:

  „Tylko niemieccy biegli mogą rzeczowo ocenić niemiecki film o polskim antysemityzmie” – to brzmi jak ponury żart w słabym filmie, aż nie chce się wierzyć, że ktoś na poważnie mógł dojść do takiego wniosku. Jeśli już Niemcy mają zastrzeżenia do polskiego obiektywizmu w tej sprawie to powinni zaproponować wspólnych biegłych zarówno z Polski jak i Niemiec.

 22. Olga mówi:

  Dlatego polski rząd musi konsekwentnie rozpocząć starania o reparacje wojenne: za zniszczenia miast i wsi, za grabież wszystkiego za mordowanie Polaków, za zniewolenie itd….

 23. Piotr mówi:

  Bezczelność Niemców przekracza wszelkie granice…….ale ich koniec jest bliski !

 24. Karol emetyt mówi:

  W Norymberdze nie powoływano niemieckich ekspertów do antysemityzmu. Skąd teraz ich wytrzaśnięto – może to specjaliści od Holokaustu dorobili sobie nową specjalizację

 25. Jerzy mówi:

  Aczkolwiek Nikita Chruszczow kojarzy się jedynie z czymś bardzo wrednym, (wpisanie „kimś” byłoby nadużyciem) to jedna jego wypowiedź o Niemcach miała głęboki sens: „jeżeli ta swołocz jeszcze raz podniesie rękę do wojny, to zmieciemy ich z powierzchni Ziemi”. A oni znów maszerują, znowu fingują zamach na radiostację w Gliwicach i przypisują to Polakom. Szkoda, że w Polsce żyje tak wielu niby Polaków. Niby, bo u Niemca szorują kible i plują na nasz wizerunek. Ni trzeba ich wymieniać z nazwisk. „Po owocach ich poznacie”.

  • Jerzy Krzysztof mówi:

   -Jerzy- co Ty pod pozorem opisywania zbrodni niemieckich masz do pracujacych Polakow? Chcialbys w ten , wredny z reszta sposob, dopiec Polakom? Pamietaj, jezeli mozesz, ze Ci mordercy zaczynali swoja droge od systematycznego morderstwa polskiej inteligencji. Na Pomorzu w Piasnicy Wielkiej mordowani byli Kaszubi od pierwszego dnia Wojny. Systematycznie z imieniem i nazwiskiem wyprowadzani z domow i mordowani na wiele sposobow. 22 tysiace ludz zostalo zamordowanych w ciagu miesiaca! Posiadasz taka wiedze? Zlozyles, chociaz raz, kwiaty na ich grobach?

 26. Marek mówi:

  Gdyby Niemcy mieli odrobinę honoru i godności ,to nie powinni komentować niczego co ma związek z Polską .Ich bogactwo pochodzi ze złodziejstwa,mordowania i podbijania innych narodów.

 27. ania mówi:

  Oprawcy chcą stanowić wyroki we własnej sprawie? Najpierw niech uregulują wszystkie krzywdy które wyrządzili w czasie II wojny światowej.Zgadzam się z przedmówcą , większość ich majątku narodowego pochodzi z grabieży krajów okupowanych i zamieszkałej tam ludności.

 28. Czyż nie widać, że u Niemców we krwi siedzi instynkt : na kimś eksperymentować, kogoś oceniać, kimś kierować, kogoś wyzyskiwać. Mają pod dostatkiem uchodźców i niech się nimi zadowalają ! Polska jest krajem SUWERENNYM z najbogatszą kulturą w świecie i nigdy nikogo, żadnego narodu w krematoriach nie paliła. Jak najbardziej i najsprawiedliwiej oceni każdą sytuację, jako SPRAWIEDLIWA WŚRÓD NARODÓW… Niech na zawsze od Polski się odczepią i zapamiętają, że tylko z konieczności granic są niepożądanymi „sąsiadami”.

 29. Ewa Z. D. mówi:

  „Ktoś mówił, że uczy się intensywnie łaciny … ale dlaczego ?
  No bo jak trafię do nieba to będę musiał się jakoś porozumieć…
  No,a jak to będzie piekło? …. a, niemiecki szwargot to już znam…”

  No cóż – piekło tutaj to Niemcy od wieków nam fundują, a może to takie wstępne przygotowania dla tych którzy tam zasłużenie trafią….
  Miejmy nadzieję, że Pan Bóg miłosierny, ale i sprawiedliwy.i
  każdego rozliczony boskim sądem …Ufajmy Jemu. !

 30. Niemcy sa jedynie ekspertami od obzydliwych morderstw.
  powinni milczec i ,z pokora padac ma twarz przed kazdym POLKIEM
  Zamordowaliscie miliony ludzi i wasza beszczelnosc jest nie do opisania
  To pozostalosci hitleryzmu w ktorych trwacie. NIEMIECKI OSWIENCIM
  to najlepszy dowod

 31. A. J. mówi:

  Niemcy nie biją się w swoje piersi za zbrodnie w czasie II Wojny Światowej – a próbują obarczyć innych, najlepiej sąsiadów najbliższych w tym Polaków!!! Stara śpiewka powtarzana od iks lat.

 32. dd2 mówi:

  LUDZIE , co Wy piszecie . Przecież to nie Niemcy mordowali , katowali zabijali itp , itd , tylko HITLEROWCY I NAZIŚCI . Przecież Niemcy to był spokojny naród , który intensywnie walczył przed i w czasie II wojny światowej o pokój ( nawet zajęli pokojowo Czechosłowację , nawet podpisali pakt Ribbentop-Mołotow , nawet organizowali zamachy na Hitlera -niestety nieudane ). No to teraz Ci „porządni” Niemcy kręcą „porządne” filmy i chcą „porządnej” i obiektywnej dyskusji na ten temat . My Polacy nie jesteśmy obiektywni bo to na NASZYM terytorium działy się te wszystkie „straszne rzeczy” .

 33. anna mówi:

  Nie mam nic do Niemców jako zwykłych obywateli,bardzo ich cenię i lubię mam też przyjaciół w ich gronie,Niemniej jednak tzw.hitlerowcy pochodzili z terenu Niemiec a nie z księżyca Prawda jest prawdą.Tak jak białe jest białe, a czarne jest czarne..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *