Prezes Reduty złożył pozew przeciwko Facebookowi

Maciej Świrski skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciwko Facebookowi. Zarzuca spółce dyskryminację z uwagi na przekonania polityczne, światopogląd oraz wyznanie żądając zakazania Facebookowi stosowania cenzury, dyskryminacji i blokowania swobody informacji.

Jego zdaniem blokując informacje według kryteriów, które jawią się jaki kryteria dyskryminacyjne – Facebook naruszył prawo pozyskiwania informacji, uzyskiwania rzetelnych, prawdziwych treści – wolnych od ingerencji zewnętrznej, swobody komunikacji a także prawo do godności.

Warto w tym miejscu wskazać, że dobro osobiste w postaci prawa do pozyskiwania informacji (swobody komunikacji) i to informacji prawdziwych, rzetelnych, jest wywodzone z art. 54 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 78, poz. 483). Zapewnia ono każdemu wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

Zasada prawa do pozyskiwania informacji wyartykułowana została również w art. 19 ust. 2 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych (Dz.U. z 1977 r. Nr 38, poz. 167), zgodnie z którym „każdy człowiek ma prawo do swobodnego wyrażania opinii; prawo to obejmuje swobodę poszukiwania, otrzymywania i rozpowszechniania wszelkich informacji i poglądów, bez względu na granice państwowe, ustnie, pismem lub drukiem, w postaci dzieła sztuki bądź w jakikolwiek inny sposób według własnego wyboru”.

Z dniem 19.01.1993 r. Rzeczpospolita Polska ratyfikowała także Europejską Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności z dnia 4.11.1950 r. (Dz.U. z 1993 r. Nr 61, poz. 284 z późn. zm.). Wolność wypowiedzi związaną z otrzymywaniem informacji gwarantuje art. 10 ust. 1 Konwencji, który stanowi że każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe.

Do pozwu dołączono dokumentację, z której wynika, że Facebook nie blokuje ani treści o charakterze propagującym totalitaryzm komunistyczny, ani żadnych profili, na których znajdują się komunistyczne symbole. Chętnie za to blokowane są np. zdjęcia sławiące Żołnierzy Wyklętych czy zdarzenia upamiętniające Żołnierzy Wyklętych, wydarzenia o charakterze katolickim czy narodowym.

Rodzi to zasadnicze pytanie o kryteria usuwania treści, które zdaniem Macieja Świrskiego dyskryminują użytkowników ze względu na przekonania, światopogląd oraz wyznanie.

Pozew skierowany jest zarówno przeciwko spółce – matce z siedzibą w USA jak i spółce z siedzibą w Irlandii.

Dodaj do zakładek Link.

9 odpowiedzi na „Prezes Reduty złożył pozew przeciwko Facebookowi

 1. Andrzej mówi:

  nareszcie 🙂 Bog zaplac!

 2. Tadeusz Kacprzykowski mówi:

  Popieram ,portal facebook stosuje rasistowskie standardy ,lewakom wolno wszystko , lecz Polakom nic.

 3. Maciej Szary mówi:

  Moja strona, konto i grupa zostały zlikwidowane bez podania żadnej przyczyny, od niemal roku zmagam się z szykanami tego portalu, chętnie przyłączę się do pozwu, posiadam obszerną dokumentację. Pozdrawiam

 4. Żurawski Andrzej mówi:

  Popieram ma racje,Facebook łamie prawo ,jest stronniczy,lewacki,bolszewicki.

 5. A. J.. mówi:

  W słusznej sprawie trzeba dochodzić swojego!!!

 6. Andrzej Edward Piekarski. mówi:

  Moje 42 strony i 1 grupa zostaly zbanowane / zlikwidowane w dn.04.09.2017 na 7 – dni.a dzisiaj juz jest 23.10.2017r.Na poczatku 4 moje zdjecia historyczne uznano za nagabujace do seksu i propagujace seks…Jako drugie musialem rozpoznac moich znajomych / ZDAC EGZAMIN ZE ZNAJOMOSCI MOICH ZNAJOMYCH /,ktorych mam / mialem ponad 2700 osob. Zwlaszcza,ze 30 % posiada zdjecia ramek z konturami postaci,a nastepne 30 % to znajomi,ktorzy jako swoje zdjecia profilowe maja symbole,godla,herby itp..Nastepna grupa moich znajomych – okolo 20 % posiadaja zdjecia pieknych kobiet, dzieci,zwierzat i innych bohaterow…Inna grupa okolo 10 % zmienia czesto swoje wlasne zdjecia i to bardzo czesto.A z pozostalych 10 % – znajomi nie zmieniaja wcale swoich zdjec…Ten pseudo egzamin zdalem no i teraz obowiazujaca wersja bana to – ” sprawdzenie moich stron “… Mam juz dosyc tego falszu,zaklamania i obludy jak jakis pseudo-cenzor pisze mi o obowiazujacych ” standardach obowiazujacych na F. ” ktorych nigdy nie bylo i nie bedzie- Jestem pewien,ze cenzorzy realizuja program propagandowy jakiejs zaklamanej partii politycznej – a nie portalu spolecznosciowego.Chetnie przylacze sie do tego pozwu.Pozdrawiam.Andreas Edward Piekarski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *