Sprawa Onet.pl – zeznawali redaktor naczelny i fotoedytor

Za nami kolejna rozprawa przeciwko Onet.pl, który jako ilustrację tekstu o romansach Polek z Niemcami i prostytucji podczas okupacji, opublikował zdjęcie przedstawiające kobiety prowadzone na egzekucję w Palmirach. 

W trakcie poniedziałkowej rozprawy zeznawali przedstawiciele onetu: Paweł Jurek – redaktor naczelny onet.pl, dyrektor grupy onet odpowiadający za zarządzanie biznesowe i produktowe oraz Paulina Czarnecka, fotoedytor.

Paweł Jurek podkreślił, że zdjęcie było dostępne przy artykule na stronie głównej tylko przez kilka godzin, później fotografia została trwale usunięta. Co więcej z jego zeznań wynika, że artykuł ze zdjęciem z Palmir trafił jedynie do ok. 20 proc. użytkowników, którzy go otworzyli. Pozostałe 80 proc. otworzyło ten tekst z innym, alternatywnym zdjęciem. Tekst bez fotografii jest nadal dostępny w serwisie.

Świadek wyjaśnił, że do artykułów umieszczanych na stronie głównej wybierane są zdjęcia, które wzmocnią zainteresowanie czytelnika. To fotoedytor wybiera zdjęcia z banku zdjęć i tylko on ma dostęp do opisu fotografii. Czasem sytuacja jest pilna, w tym przypadku jednak nie było pośpiechu. Artykuł był opublikowany kilka dni wcześniej bez wspomnianego zdjęcia.

Ostatecznie artykuł na stronę główną akceptuje wydawca.

Jego zdaniem dodanie zdjęcia do artykułu było przykrą pomyłką fotoedytora, za którą onet przeprosił w specjalnym oświadczeniu przesyłając je także do Reduty Dobrego Imienia. Przeprosiny, w przeciwieństwie do szkalującego artykułu, nie zostały jednak umieszczone na stronie głównej.

Dodał także, że po zaistnieniu całej sytuacji fotoedytor został odsunięty na miesiąc od pracy przy fotoedycji. Pani Czarnecka pojechała także do Palmir aby złożyć kwiaty przed pomnikiem i zrobić zdjęcia do materiału, który pojawił się na stronie głównej, opisującego tragedię w Palmirach.

Paulina Czarnecka, pracowała w Onecie od 1,5 miesiąca. Wcześniej przez kilka lat zajmowała się fotoedycją, miała więc duże doświadczenie zawodowe. Jej zeznania na wniosek pełnomocnika onetu zostały przez sąd utajnione.

Następna rozprawa odbędzie się 7 grudnia o godz. 9.00. Przesłuchana zostanie Magdalena Kołodziej – wydawca strony głównej.

Pozew z inicjatywy Reduty Dobrego Imienia złożył Krystian Brodacki, którego matka ś.p. Maria Brodacka była przed rozstrzelaniem w Palmirach, prowadzona na egzekucję w taki sposób w jaki uwiecznia to fotografia. Za znieważenie matki żąda przeprosin oraz 150.000 zł tytułem zadośćuczynienia.

Sprawę prowadzi kancelaria Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy. Reduta Dobrego Imienia aktywnie uczestniczy w procesie.

Dodaj do zakładek Link.

32 odpowiedzi na „Sprawa Onet.pl – zeznawali redaktor naczelny i fotoedytor

 1. Anna Bączek mówi:

  Żaden komentarz nie jest w stanie odzwierciedlić smutku i zażenowania zachowaniem wykształconych bądź co bądź ludzi. Co nimi kieruje????? Zostawię bez komentarza.

 2. To nic innego jak celowe dzialanie, podobnie jak pisza o „polskich” obozach koncentracyjnych !!!

 3. elleshar mówi:

  Brawo ,,Reduta” . Głupich trzeba edukować.

  • Zbigniew Maderski mówi:

   Glupich tak. A co z tymi, ktorzy robia to umyslnie?

   • Piotr mówi:

    Na tych przykładach uczyć, zwłaszcza własne dzieci – co jest dobrem, a co złem. Ja i ludzie z mojego środowiska zło wykorzystujemy do tłumaczenia młodzieży zawiłości świata ludzi.

 4. Renata Sawicka mówi:

  Dziekuje tym, ktorzy nie pozwalaja fazlszowac polskiej historii.

 5. Vita mówi:

  W moim odczuciu jest to drobna kwota jakiej żąda pokrzywdzony nieadekwatna do wyrządzonej krzywdy. Powinien żądać 1,5 mln zł, a nie 150 tys.
  Fakt nie umieszczenia przeprosin na głównej stronie też wiele mówi o zbydlęceniu tego zespołu z Onet.pl.
  Fakt, ze Onet.pl wysila się w wyszukiwaniu i publikowaniu marginalnych tematów dotyczących drugiej wojny światowej byle tylko rzucało to jakiś cień na dobre imię Polaków, świadczy o tym, że jest forpocztą obcej agentury, którą od dawna nazywamy
  V kolumną.

  • Wojtek mówi:

   To nie V kolumna, a po prostu III RZESZA NIEMIECKA bo po wojnie nie była zdelegalizowana jako Rząd. Dziwnym trafem nie nazywała się III Rzesza Nazistowska jak nam się wmawia, że to byli NAZIŚCI. A kto jest agenturą to proszę sobie dopowiedzieć.

 6. Krzysztof Nowakowski mówi:

  Taka „Firma” jak Onet otrzymuje instrukcje z zagranicy – i należy szybciutko obezwładnić ten mechanizm przy okazji tego procesu
  I można wtedy napiętnować oficjalnie na wszystkich normalnych portalach taką ich stronniczość – po udowodnieniu aktywności portalu z polityką , służącą politykom zza niemieckiej granicy .
  Manipulowanie opinią publiczną powinno być karalne jak w innych krajach zachodnich i należy taką szybka ustawą wprowadzić podczas pierwszej zbiórki sejmu po wakacjach
  Mam takie przekonanie, że Onet jest przy okazji agencją – sondażownią , a może nawet organizacją NGO (organizacja działająca na rzecz wybranego interesu)
  I obawiam się, że bez napiętnowania ich za każdym razem za „takie małe potknięcia” , które niszczą naszą polską przestrzeń społeczną – żadne mocniejsze reformy nie „zatrybią” bo wściekła propaganda ma ich na gwizdnięcie . I nie mylić normalnego myślenia o przestrzeni wolnej dla rozwoju i godności każdego człowieka jaką od zawsze chce być Polska dla wszystkich ludzi z nacjonalizmem polskim – bo taki termin został specjalnie ukuty ,aby nas napiętnować z każdej strony

 7. Leszek Dziuban mówi:

  Za niska kwota ewidentnie!

 8. Temida mówi:

  CZYŻBY ONET KONKUROWAŁ Z ZDF W ” ” PRAWDOMÓWNOŚCI ” ” PO … niemiecki !!!

 9. Pell_Agia mówi:

  Pomyłka – nie pomyłka… tłumaczenie, że zdjęcie krótko istnienieało na stronie … To są bzdurne tłumaczenia !!! Istotą jest styl pracy w Onecie. Wygląda na to, że artykuł był „szyty” na zamówienie” !!! Napisano więc artykuł na zadany temat, poszukano „odpowiedniego” zdjęcia i puszczono w świat „fakt”, że polskie kobiety prostytuowały się z hitlerowskimi żołnierzami.
  Zdarzył się jednak pech. Żyje jeszcze ktoś, kto rozpoznał zdjęcie…
  Proszę Was, Drodszy Państwo, nie puszczajcie tej sprawy płazem, gdyby co iźcie dalej z pełnym rozgłosem , nawet do Sądu Euuropejskiego

 10. Pell_Agia mówi:

  Nieusatysfakcjonowany Powód z zachowania władców Onetu, powinien „walnąć” ich tak, aby zatrzęśli się !!! Zażądać np. 1,5 mln złotych zadość uczynienia. Wtedy spreawą zaintertesują się media i Onet zmieni bezczelne zachowanie

 11. grażyna mówi:

  Dziękujemy REDUTO za wysiłek i działania, wreszcie ktoś pilnuje
  prawdy historycznej, co budzi zdziwienie nawet w niemieckich mediach! Myśleli że już wkrótce świat się ze to Polacy wywołali II wojnę światową i mordowali ludzi na masową skalę. To niemiecki problem my musimy ostro się za tą prawdę zabierać.

 12. Lawina mówi:

  Dziękuję Reducie za prowadzoną walkę z kłamstwem. Odpowiadacie na potrzebę zachowania ludzkiej, elementarnej przyzwoitości w życiu publicznym. Jedno tylko mnie bulwersuje, że prosicie nas o wsparcie a to przecież Ci szubrawcy powinni Wam tak płacić, żeby Wam mleka i miodu nie brakowało. Zróbcie z tego dochodowy biznes – pole do działania jest obecnie przeogromne 🙂

 13. Zbigniew mówi:

  To jest typowe szkalowanie Polski i Polakow. Kto pracuje w tym goebbelsowskim interesie ? Moim zdaniem to nie sa Polacy ! Panstwo polskie powinno natychmiast zabronic im dzialalnosci wydawniczej na terenie Polski !!! Niestety na przestrzeni dziejow, Polska wydala cale mnostwo takich gadow – sprzedawczykow.

 14. M.Kryńska mówi:

  To jest dopiero prostytucja – sprzedawanie swojego kraju w jego najcięższym okresie za obcy kapitał!
  Dlaczego Onet ma Pl.
  Po tylu latach mają czelność nas szkalować?!

  • Piotr B. mówi:

   Proponuję pójść trochę dalej: do zadośćuczynienia na rzecz Pana Brodackiego dołączyć w tej sprawie również presję społeczną: zakazać stosowania przez niepolską firmę ONET nazwy onet.pl a do powszechnego obiegu wprowadzić najbardziej właściwą:
   ONET.DE
   I dalsze roztrząsanie, czy oprócz świadomej złej woli była niby jakaś pomyłka polskojęzycznego personelu przestaje mieć jakikolwiek sens.

 15. Sławomir mówi:

  Żądanie finansowe powinno być bardzo wysokie. Inaczej nigdy nie zdołamy opanować sytuacji.

 16. Jan-Szmulki. mówi:

  Dziękuję!!! Szacunek!!! Pozdrawiam serdecznie!!!

 17. A.J. mówi:

  Brak szacunku i etyki dla ofiar totalitaryzmu niemieckiego!!!

 18. Janusz B mówi:

  W swietle niemieckich machlojek z historia oraz „przynaleznosci”
  Onetu, nawet jesli bylo to niechlujstwo, to pozwolono sobie
  na taka „starannosc”, bo dotyczyla Polski. Milion euro to minimum.
  Reducie – podziekowania.

 19. Roman mówi:

  Dzisiaj w TVPinfo był program na temat zachowania niemieckiej ZDF w zwiãzku z wyrokiem krakowskiego sãdu. Przedstawiono w tym programie niebywałã niemieckã butė, arogancję i cynizm w odniesieniu do tzw”polskich obozów koncentracyjnych”. Ja po Niemcach niczego dobrego wobec nas Polaków nie oczekuję i dlatego ich zachowanie wobec nas mnie nie dziwi. Dziwi mnie jednak zachowanie Polaków i polskich władz którzy pozwalajã na to, aby z Polski wychodziły inspiracje i nierzadko teksty szkalujàce Polskę, zakłamujãce nie tylko historię! Krótko mówiãc, wrogowie Polski i Polaków sã w Polsce, jedzã polski chleb często opłacani z naszych podatków! Po prostu Polska jest naszpikowana agenturã, szpiclami i zwykłymi szujami jak kufajka czekisty wszami! I to oni sà amunicjã nie tylko dla Niemców do szkalowania nas! Natomiast bardzo wielu tzw „porzãdnych Polaków” będãc nowocześni i tolerancyjni w swojej głupocie, nie zdajà sobie sprawy jak bardzo niebezpieczne jest to dla nas wszystkich! Nikt nie wydaje pieniędzy ot tak sobie..! Jeśli Niemiec, Żyd czy Rosjanin wydaje masę pieniędzy na propagandę skierowanã przeciw Polsce, to ma to swój cel! Jawna agentura ulokowana w Fundacji Batorego czy Adenauera harcuje po Polsce jak zagony carycy Katarzyny na krótko przed rozbiorami. A nasz rzàd , nasze elity wyrażajà co najwyżej oburzenie! A zatem jeśli nasze władze z jakichś względów nie mogã pogonić z terytorium Polski wrogiej nam agentury, to czy my Polacy nie powinniśmy objãć ostracyzmem tych wszystkich którzy pracujã dla wrogich Polsce instytucji, rozgłośni, stron internetowych? Czy nie powinniśmy ignorować szuje i gnidy na usługach wrogów Polski? Jak to możliwe że potomek stalinowskich zbrodniarzy jest dziś naczelnym gazety w wolnej Polsce?!

 20. Jozef mówi:

  Wspaniale dzielo REDUTy. Redute bedziemy nadal popierac.

 21. eszet33 mówi:

  Onet nie od wczoraj aktywnie uczestniczy w prefidnych akcjach szkalowania Polaków. Kary dla nich powinny być wyjątkowo dotkliwe finansowo, wizerunkowo i takie, żeby jak najszybciej zbankrutowali. Należy te chwasty wyrywać z korzeniami.

 22. Wojtek mówi:

  I to jest właśnie praca tej „NADZWYCZAJNEJ KASTY” Dlaczego sprawa nie jest właściwie przygotowana merytorycznie aby zamknąć ją w krótkim terminie bo nie powiem NATYCHMIAST!!!. 7 grudnia …A co będą robić do tego czasu .. ONET.niepl i spółka. Czyż nie chodzi o ROZMYCIE SPRAWY???

 23. Teodorek mówi:

  „Jej zeznania na wniosek pełnomocnika onetu zostały przez sąd utajnione.” A co to Onet to jej rodzina czy praca !!! Na jakiej podstawie utajniono zeznania pracownika opisujące jego służbowe obowiązki. Nasza „Kasteczka” widzę chroni Onet – ciekawe czy były prowadzone w tej sprawie uzgodnienia telefoniczne Onet.niepl-Kasteczek.

 24. malue mówi:

  Roman napisał dokładnie to co ja myślę. Dodam, że kary pieniężne zasądzane wyrokiem powinny być dotkliwe, bo sumienia tacy propagandziści nie mają, jedynie zatrzymać ich można wysokimi karami pieniężnymi, żeby odechciało im się szkalować Polskę raz na zawsze.

 25. POniżany mówi:

  Szkodliwy portal antypolski zamknąć!Dlaczego mamy tolerować V kolumnę?Czy do wyobrażenia jest,by coś POdobnego zaistniało np.w Niemczech czy we Francji?

 26. danuta mówi:

  Panie Krystianie Brodecki! Bardzo nisko wycenil Pan ponizenie przez propagandowa tube onet.pl. godnosc Pana Matki. Onet pl. jako firma jest w stanie zaplacic min. 500.000 zl. Ponizej tej sumy nie powinien Pan schodzic. Koniec z göbbelsowska propaganda e polskich antyrzadowych mediach.

 27. Kasia Pieńkowska mówi:

  Niemcy są nam winni odszkodowanie, mają płacić

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *