Złożyliśmy pozew w sprawie cywilnej wobec hiszpańskiego elpais.com

Z inicjatywy Reduty Dobrego Imienia, 24 maja br, Maciej Świrski skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew cywilny przeciwko hiszpańskiemu dziennikowi El Pais. Pozew dotyczy naruszenia dóbr osobistych i nakazuje przeproszenie pozwanego na stronie internetowej elpais.com.

W marcu br. na stronie internetowej El Pais, największego hiszpańskiego dziennika, pojawił się artykuł „Polonia reescribe su historia de la Il Guerra Mundial”, z którego wynika, że Polacy są odpowiedzialni nie tylko za Holokaust, ale również za „pogromy Żydów” czy też „polowania na Żydów”. Autor artykułu w swoich wypowiedziach powołuje się m.in. na Jana Grabowskiego i Jana Tomasza Grossa.

W hiszpańskim tekście pojawiły się konkretne tezy, o których sprostowanie Reduta Dobrego Imienia prosiła wydawnictwo w piśmie datowanym na 12 kwietnia (poniżej tłumaczenie fragmentów artykułu El Pais):

 1. 9000 strażników z Auschwitz, prawie samych Niemców, co wzbudza wątpliwości wśród historyków
 2. Polska od lat stawia czoła temu dylematowi: była ona jednym z krajów, które najbardziej ucierpiały podczas drugiej wojny światowej, ale jednocześnie, w czasie trwania konfliktu, obywatele polscy dopuszczali się na Żydach okrutnych czynów
 3. Opowiada również o tak zwanych Judenjagd, inaczej polowaniach na Żydów, w których udział brali niemal zawsze Polacy, od strażaków po wieśniaków. Według Grabowskiego, zamordowano w ten sposób ponad 200 000 Żydów.
 4. W Polsce było bardzo mało współczucia dla Żydów, którzy byli masowo mordowani, a ludzie, którzy zaryzykowali ich ukrywanie, narażali się przede wszystkim na możliwy donos ze strony swoich sąsiadów

Wydawca portalu do chwili obecnej nie zareagował na pismo.

– Ten artykuł został bardzo negatywnie odczytany przez polskie społeczeństwo, wywołał oburzenie. Polacy ratowali Żydów, często narażając własne rodziny, a informacje przytaczane w tekście nie są potwierdzone faktami. Jestem z wykształcenia historykiem i nie zgadzam się na tego typu kłamstwa o Polsce i Polakach – mówi Maciej Świrski, założyciel Reduty, który jest powodem w niniejszej sprawie.

Bez wątpienia jest to sprawa precedensowa. Do tej pory w Polsce były rozpoznawane pozwy o tzw. „polskie obozy koncentracyjne”, jednak tekst El Pais idzie dalej – mowa tu o aktywnym udziale Polaków w morderstwach Żydów podczas II wojny światowej. Tego typu komentarze wprowadzają w błąd ludzi, którzy słabo znają historię Polski lub też w ogóle jej nie znają.

– Uważam, że mówienie o winie Polaków i ich odpowiedzialności za II wojnę światową, jest naruszeniem dobra osobistego nie tylko mojego, ale każdego Polaka. Takie tezy przedstawiają bowiem każdego Polaka jako potomka morderców – a na to naszej zgody być nie może – dodaje Świrski.

W pozwie jest wniosek o przeprosiny i sprostowanie informacji przedstawionych w tekście. Jednak w zależności od odpowiedzi dziennika prawnicy zanalizują sytuację pod kątem ewentualnego zadośćuczynienia. Wówczas jednak konieczne będzie opłacenie wpisu sądowego, który wyniesie 5% od wnioskowanego zadośćuczynienia. Proces będzie toczył się w Polsce.

– W tej chwili można pozywać dzienniki, zwłaszcza te wydawane w wersji elektronicznej, przed polskimi sądami. Oznacza to, że polski sąd rozpozna sprawę w Warszawie i według polskiego porządku prawnego. Nawet jeśli druga strona będzie chciała powołać świadków – np. Hiszpanów – to w świetle Rozporządzenia Rady (WE) 1206/2001 – a konkretnie art. 17 – istnieje nie tylko możliwość telekonferencji, ale nawet wyjazdu polskiego sądu (polskiego sędziego) do Hiszpanii i zadawania tam – na miejscu pytań do świadków lub stron. Nie ma więc dziś absolutnie żadnych przeszkód by rozpoznawać to według naszego porządku prawnego – mówi mec. Monika Brzozowska–Pasieka, reprezentująca Macieja Świrskiego.

Reduta Dobrego Imienia wspiera prawnie Macieja Świrskiego, który występuje przeciwko elpais.com. Maciej Świrski jest fundatorem Reduty, przez kilka lat sprawował funkcję prezesa. Sprawę prowadzi mec. Monika Brzozowska-Pasieka i Jerzy Pasieka z kancelarii Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy z Krakowa.

Będziemy informować o postępach.

Dodaj do zakładek Link.

43 odpowiedzi na „Złożyliśmy pozew w sprawie cywilnej wobec hiszpańskiego elpais.com

 1. Andrzej Spychała mówi:

  Sprawa jest oczywista! W całej rozciągłości popieram działania Reduty Dobrego Imienia!

 2. Mario mówi:

  Dziękuję za pilnowanie Dobrego Imienia Polski

 3. witeck mówi:

  Takie komentarze zagranicznych pism są oburzające.Należy też oburzać się na akceptację przez gazetę Wyborczą ” twórczości ” J.Grabowskiego i T.Grossa autorów fałszerstw !!!

 4. Tadeusz mówi:

  Reduta Dobrego Imienia to szlachetne przedsiewziecie . Dzieki za pilnowanie Polski przed oszczercami.

 5. Przemek mówi:

  Dziękuję, chętnie Was czytam i wspieram.

 6. herkure mówi:

  może zacznijmy mówić o żydach mordujących Polaków, jak służyli wrogom. W większości zasiadali w SB UB i NKWD i wydawali wyroki śmierci na Polaków, czas zażądać od żydów setek miliardów odszkodowania, jest to nacja wrogo nastawiona na Polaków.
  Co robili przed wojną jak finansowali Hitlera a trocki żyd ukraiński co robił a beria żyd który wydał wyrok śmierci na Polaków w Katyniu itd.

 7. A.Kubiś mówi:

  Dziekuję Państwu za podjęcie działania. Wspieram Państwa w 100%.
  Szkoda, że mamy jeszcze za małą siłę przebicia, aby w inny sposób uświadamiać innych o prawdziwej historii Polski i Polaków (różnego przecież pochodzenia). Ba Bóg, się to zmieni!

 8. HKM mówi:

  Niestety , należy wciąż wzmagać wielokierunkowe działania w obronie dobrego imienia Polski i Polaków, na każdej możliwej płaszczyźnie, bo inaczej utoniemy w zalewającym świat kłamstwie.

 9. Jan Paul Oleksyszyn mówi:

  Moja ciocia, ktora nie dawno zmarla w Canadzie, przezyla niemieckiej obuz zaglady Ravenzbruk. Za pomoc zydowskie kolezance. Przezyla bo mowila 4-ma jezyk ami i niemcy ja potrzebowali jako tlomacza. Trzy lata i 10 w obozie to dlogo…

 10. r. slomka mówi:

  Dziękuje państwu za złożenie pozwu … jestem w 100% za wspieraniem takiego działania

 11. T.Łukomski mówi:

  Szczyt hipokryzji, to absurd, że jacyś tam hiszpanie obrażają nas za holocaust na Żydach. A Franco to nie był już faszystą. Chciałbym przypomnieć hiszpanom ich stosunek do Żydów jeszcze długo przed II wojną światową. Czyż nie wypedzili oni ze swego kraju wszystkich przedstawicieli tej narodowości? Niech mi przypomną jakąś przedwojenną synagogę w Hiszpanii. Oni nam będą wmawiać takie brednie, i obrażć nas, podczas, gdy nasz kraj zamieszkiwało nawięcej Żydów spośród krajów europejskich. Myślę, że nadal potencjalnie wielu zamieszkuje Polskę. Polacy powszechnie są tolerancyjni w stosunku do wszystkich narodowości zamieszkujących ich Ojczyznę.

 12. W całej rozciągłości popieram wniosek i uważa za skandal to; że są jeszcze tacy ludzie którzy przez swoja indolencje wiedzy o II Wojnie Światowej maja czelność godzić w bohaterach POLSKI .

 13. Cadet mówi:

  A jak myślicie ? Kto stoi za tymi kłamstwami ? Przecież nie trudno zgadnąć, że to robota żydowskich organizacji ! Jest takie żydowskie powiedzenie, które jak ulał pasuje do tych kłamstw: “Cóż ci takiego dobrego zrobiłem, za co, mnie tak bardzo nienawidzisz”.

 14. Liliana mówi:

  Czytam Elpais prawie codziennie. Zbulwersowal mnie ten artykul bardzo. Podzielilam sie moja opinia o autorze z moimi hiszpanskimi przyjaciolmi. Coz, nie sa historykami, wiec w konfrontacji z powaznym pismem moja opinia przegrywa. Ciesze sie bardzo, ze ktos podjal wysilek, by napomniec to pismo, ktore czyta tak wielu ludzi – poza Hiszpania jest ono super popularne w calej Ameryce Lacinskiej.

 15. Krzysztof mówi:

  dobrze…

 16. Wyobcowany mówi:

  Znam wiele przypadkow o ktorych moj ojciec i wujek opowiadali;
  Moj ojciec chowal zydow w kopkach siana i zboza na polach, podczas lapanki przez niemcow w Kieleckim miejscowosc- Nieklan, w tym samym czasie ; sasiad — pochodzenie zydowskie wydawal niemcom
  tych schowanych ludzi. W niespelna kilka godzin pozniej , wszyscy zostali rostrzelani . Dlaczego o takiej prawdzie nikt nie mowi?

  • Mieczysław Świderski mówi:

   Podobnie mogę podkreślić zachowanie policji żydowskiej w stosunku do żydów w gettach żydowskich, byli bezlitośni, a co dopiero winić polaków. W Katyniu wymordowano polską sanację przedwojenną, a kto wystąpił z takim rozkazem – żyd Berja. Gdyby nie wystąpił z takim rozkazem, to mogłoby dojść do zjednoczenia wspólnych sił w walce z faszyzmem.

 17. Renia mówi:

  Dziękuję serdecznie za godne reprezentowanie Polski i nas, Polaków. Z wyrazami szacunku

 18. mar mówi:

  Brawo Reduta ale szkoda, że MSZ nic nie robi i nie wspiera działań Reduty!
  Dobrze, że te działania są konkretne i nie ograniczają się do protestów!
  Chyba też czas żeby zająć się najemnikami szkalujacymi Polskę ja Gross czy Wróblewski!
  I żądać od organizacji żydowskich uczestnictwa w zwalczaniu antypolskich akcji w różnych mediach czy prasie!

 19. Szczera mówi:

  Jestem rowniez oburzona propaganda antypolska.Jest to celowe przerzucenie odpowiedzialnosci z oprawcow na ofiary. Powinnismy glosno protestowac.Dzieki wielkie dla Waszych dzialan.

 20. IRENA KAMIÑSKA MOZGAWA mówi:

  TRZEBA BRONIC IMIENIA NASZEJ KOCHANEJ OJCZYZNY PRZECIW DEFAMACJI.DZIEKI REDUTA

 21. Stefan mówi:

  bardzo słuszne dzialanie reduty.przy okazji nalezy tym lewakom z el pais przypomniec o pogromach zydowskich w Hiszpanii w wiekach srednich kiedy to wypędzeni żydzi znalezli schronienie głównie w Polsce ktora słynęla z tolerancji w całej Europie bo tak się dziwnie sklada ze Zydzi byli przeganiani z innych krajów europejskich także…

 22. Pell_Agia mówi:

  Zaprosić tego gościa do Polski – niech zmierzy się ze swoją marną, zakłamaną wiedzą tu w Polsce ,w Oświęcimiu i Muzeum Żydów….i “Sprawiedliwymi, odznaczonymi za ratownie Zydow…

 23. Pell_Agia mówi:

  Widzicie ile uczynił złego Polsce Gross, za “dolarowe srebrniki”…Powinien być w Polsce persona non grata

 24. Maria mówi:

  Tak wygladaja wlaśnie napaści na Polske… Nalezaloby tez zapytać Elpais czy wie jak bardzo Polska zostala zniszczona przez Niemcy i ze tego nigdy Polsce niczym nie zrekompensowali… Nalezy wyslać im mase dokumentalnych filmów. Nalezy zapytać tez te redakcje czy wie skad do niemieckiego koncentracyjnego obozu który Niemcy zbudowali w polskim, okupowanym przez siebie miasteczku Auschwitz, w okupowanej przez nich przeciez calej Polsce, przywozono pociagami transporty Zydów z innych krajów Europy i kto to wykonywal? Nalezy oczywiście tez odpowiedzieć im na to pytanie bo pewnie nie otrzymali prawdziwej wiedzy o II wojnie światowej w swoich szkolach! Ktoz to sa ci redaktorzy?
  Moja rodzina byla wywieziona do Niemiec – niektórzy do ciezkiej pracy w obozach pracy w górach Schwartzwaldu, kolo Baden Baden, to moja mama, inni przydzieleni na okres calej wojny do pracy rodzinom niemieckim jak moja babcia , a ojciec mój byl królikiem doświadczalnym w eksperymentach medycznych, a niektórzy poprostu wywiezieni i straceni nie wiadomo gdzie i kiedy tak jak mój dziadek. Rodzina nigdy nie dostala o tym zadnej informacji. Nigdy tez nikt nie dostal zadnej rekompensaty od powojennego państwa niemieckiego.
  Redaktorzy i dziennikarze Elpais zapewne nie jesteście dostatecznie wyksztalconymi osobami aby wypowiadać sie na temat okupacji Polski przez Niemcy! Wzywam Was do zdobycia obietywnej wiedzy!

 25. Stanislaw Zaborowski mówi:

  Przegladam czasem El Pais i stwierdzam, ze o Polsce nie pisza prawie nigdy, a jezeli juz cos tam napisza, jest to zawsze negatywne. Albo o faszyzujacym rzadzie PiS, albo o demonstracjach zadajacych wolnosci slowa, albo, jak teraz zauwazyliscie, o antysemityzmie Polakow i odpowiedzialnosci za holocaust.
  Brawo Reduta!
  SZ

 26. CZ.T. mówi:

  Uważam że sprawa jest bezdyskusyjna !
  Każdorazowo należy reagować na tego rodzaju sytuacje .

 27. Lech mówi:

  O historii Polaków i Żydów pisze Shlomo Avineri.
  ” Żadne inne państwo w okupowanej Europie nie wycierpiało tak, jak Polska, żaden inny naród – za wyjątkiem Żydów – nie stał się w taki sposób ofiarą niemieckiej machiny śmierci, jak naród polski. Polska była jedynym krajem w okupowanej Europie, który został całkowicie unicestwiony przez nazistowskie Niemcy: zlikwidowano jej władze miejskie i centralne, rozbito armię, szkoły i uniwersytety zostały zamknięte, wymazano nawet jej nazwę z mapy, a okupowane terytorium niemieckie w Polsce nazwano Generalną Gubernią. Polska była jedynym krajem w Europie, w którym nie powstał rząd kolaborantów z nazistami. Sześć milionów polskich obywateli, w tym trzy miliony Żydów i trzy miliony Polaków chrześcijan zostało zamordowanych przez Niemców. Jeśli dodamy do tego sowiecką okupację wschodniej Polski, która nastąpiła równolegle do niemieckiej inwazji, można zrozumieć, dlaczego Polacy postrzegają siebie jako główne ofiary II wojny światowej. Nic dziwnego, że dojrzeli oni we współpracy Hitlera ze Stalinem, która znalazła swój wyraz w pakcie Ribbentrop-Mołotow, powtórzenie historycznej traumy z rozbiorów Polski zainicjowanych przez Rosję i Prusy w XVIII wieku. Polska, podobnie jak Izrael, jeśli ktoś upatruje takiej analogii, znajduje się w wyjątkowo nieprzyjaznym położeniu geograficznym.
  Wraz z rozpadem polskiego państwa w konsekwencji hitlerowskiej okupacji, staje się jasne, dlaczego Niemcy wybrali właśnie te ziemie, by założyć na nich swoje obozy śmierci. W okupowanej Polsce nie pozostało żadnej polskiej władzy i wszystkie instytucje objęli Niemcy. W innych krajach musieli współpracować z miejscową władzą, która choć była ich sojusznikiem, to jednak nie zawsze łatwo się to układało. Jedynie w Polsce III Rzesza sprawowała niezachwianą kontrolę i nie było potrzeby układać się z nikim. Dlatego też Polacy mają rację upierając się, by nie nazywać obozów śmierci „polskimi obozami zagłady” (jak wiadomo pomyłkę tę uczynił nawet kiedyś sam prezydent Barack Obama), lecz „niemieckimi obozami zagłady na polskiej okupowanej ziemi”. Jest to również powód, dla którego uważam, że wyjazdy izraelskiej młodzieży do Polski są bezcelowe, jeśli nie są one łączone z wizytami w hitlerowskich obozach koncentracyjnych w samych Niemczech: jak można zrozumieć i opisać Zagładę, jeśli lekcji na jej temat nie rozpoczynamy w kraju, gdzie był jej początek i gdzie odpowiednia władza ją zainicjowała.” Całość czytaj na
  http://www.rp.pl/Publicystyka/309049939-Shlomo-Avineri-o-historii-Polakow-i-Zydow.html?template=restricted
  Shlomo Avineri jednak pomija niegodne i bardzo niewygodne zachowania jego współbraci Żydów wobec Polski która przyjęła pod swój dach tysiące Izraelitów uciekających z Europy przed pogromami.
  O żydowskiej kolaboracji z sowietami mówi prof Krzysztof Jasiewicz dla miesięcznika Uważam Rze Historia: “Kolaboracja Żydów z Sowietami podczas ich agresji we wrześniu 1939 roku miała charakter masowy. Armię Czerwoną witały tłumy, całe miasteczka żydowskie. Nie jest prawdą, że entuzjazm, z jakim przyjmowano bolszewików, okazywała jedynie biedota – wychodzili też żydowscy adwokaci, lekarze, ludzie zamożni…
  [Rewkomy – i w 1939, i w 1920 roku – zakładała przede wszystkim komunizująca młodzież wyzuta z tradycji żydowskiej. O postawach starszyzny świadczy na przykład rabin, który przechował zdeponowaną u niego polską kasę pułkową i oddał ją nie Sowietom..
  1920 rok, przyniósł zapowiedź tego, co działo się w 1939 roku? Mieliśmy wtedy żydowskie rewkomy, milicje, denuncjacje. Dochodziło do masowych dezercji i ucieczek młodych Żydów przed poborem do wojska polskiego…”
  Komuniści żydowscy w mundurach sowieckiego NKWD mordowali Polaków w Katyniu, Miednoje w Gułagu i w katowniach UB PRL oraz na moskiewskiej Łubiance.

 28. Piotr Sorokin Jankowski, Wiedeń mówi:

  Prof. Shlomo Avineri oskarża jednak Polaków za mord w Jedwabnem, a Jana Grossa nazywa historykiem. Jak wiemy, pierwszym wypadku badania nad prawdziwymi sprawcami są niedokończone i utrudniane, bo są dane, by przypuszczać, że masakrą kierowali Niemcy (znaleziono niemieckie naboje itp.).
  W drugim przypadku prof. Avineri ewidentnie mija się z prawdą, bo Gross nigdy nie był historykiem, lecz socjologiem. I faktycznie, jego książki są z punktu badania historii bardzo dalekie od rzetelności i profesjonalnych metod badania historii. To źle świadczy o profesorze Avineri.

 29. BOGDAN mówi:

  Nihil Novi. Zawsze będą się pojawiać pseudo -artykuły czy opracowania szkalujące Polaków. Robi się to często na zlecenie. Robią to ludzie niedouczeni /takich na Zachodzie nie brakuje/, albo ludzie z natury nie lubiący Polaków, zawsze wrogo nastawionych do polskości i polskiego patriotyzmu. Takich w naszej historii nie brakowało. Reagować stanowczo jednak trzeba…

  • Piotr Sorokin Jankowski, Wiedeń mówi:

   Tu nie chodzi o nielubienie Polaków, ani nie o niedouczenie. To jest celowa, rozpisana na wiele głosów polityka wskazania winnego zastępczego, czyli przerzucenia winy za wymordowanie Żydów z Niemców na Polaków.

 30. Steven mówi:

  Stare przysłowie: aby ludzie ciebie szanowali, musisz najpierw szanować się sam!
  Dziękuje za Waszą pracę!

 31. Beata mówi:

  Popieram

 32. Andrzej Brzeziński mówi:

  Kocham Cię Polsko , dziękuję wszystkim wrażliwym , nie obojętnym a walczącym o dobre imię Narodu.

 33. A. Jurek mówi:

  Niedługo dojdzie do tego, że za wszelkie zło jakie było, jest i będzie na świecie odpowiedzialni będą Polacy!!! Oto sprawiedliwość dziejowa. Wstyd i hańba!!!

 34. wioletta Stejka mówi:

  Dziękuję Państwu za obronę naszej Ukochanej Ojczyzny .

 35. bebe mówi:

  Reduto, dziękuję że czuwasz.

 36. Marlena i Zenek, Szwajcaria mówi:

  Reduto, Popieramy i wspieramy was oraz dziękujemy za obronę dobrego imienia naszej od niedawna wolnej Ojczyzny.

 37. Wyobcowany mówi:

  Tylko Grabowski i Gross beda macic wode jak dlugo beda zyc ; no bo zeby zyc nalezy macic a to jest najbardziej ulubiony dorobkiewiczow
  zawod.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *