Kwiecień 11, 2018 Reduta Dobrego Imienia

List od rodzin żołnierzy z patrolu “Tygrysa”

W odpowiedzi na pozew jaki złożyliśmy przeciwko argentyńskiemu portalowi Pagina12, otrzymaliśmy pismo od rodzin żołnierzy z patrolu „Tygrysa” z oddziału st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój”, których pośmiertne zdjęcie zostało opublikowane przy tekście o pogromie w Jedwabnem. Publikujemy tę korespondencję poniżej.

 

Ciechanów, 07.04.2018 r.

Pani Mira Wszelaka

Prezes Fundacji

Reduta Dobrego Imienia

Szanowna Pani!

W imieniu rodzin poległych żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z oddziału st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój” z patrolu „Tygrysa”, dziękujemy całemu Zespołowi RDI za zaangażowanie i pracę, którą wykonujecie Państwo w związku z zamieszczonym zdjęciem na argentyńskim portalu Pagina 12 w grudniu 2017 r. w artykule „Znajome Twarze”. Bacznie obserwujemy kolejne Państwa działania, szanujemy je i doceniamy. Popieramy złożony wniosek i będziemy służyć w miarę możliwości pomocą w tej kwestii. Prosimy zatem o informowanie nas na bieżąco o sytuacji.

Przez wiele lat komunizmu w Polsce twarze Żołnierzy Niezłomnych nie mogły istnieć w przestrzeni publicznej, były „wyklęte”, przemilczane, a nawet pośmiertnie znieważane. Rodziny Ich były szykanowane i przez dekady żyły z piętnem „czarnej propagandy” na temat zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Obecnie dokumenty i opracowania historyczne są ogólnie dostępne. Z łatwością można zweryfikować różne informacje i fakty. Okazuje się, że jednak nadal musimy upominać się o godną pamięć naszych bliskich, poległych żołnierzy. To boli i jest niezrozumiałe.

Rodziny Polaków, żołnierzy NZW zamordowanych przez reżim komunistyczny i rodziny zamordowanych Żydów w Jedwabnem łączy wbrew pozorom bardzo wiele. Doświadczył je taki sam ból, cierpienie, a także rozpacz, bezradność i przede wszystkim łzy po stracie najbliższych. I te właśnie łzy powinny być fundamentem prawdy historycznej i wzajemnego poszanowania pomiędzy naszymi narodami.

Jeszcze raz dziękujemy za działania mające na celu prostowanie fałszywych informacji na tematy związane z historią Polski, a w tym wypadku z historią naszych rodzin.

Z poważaniem,

 

Siostrzenica poległego żołnierza NZW Józefa Niskiego ps. „Brzoza” z patrolu „Tygrysa” z oddziału „Roja”;

Siostrzenica poległego żołnierza NZW Ildefonsa Żbikowskiego, ps. „ Tygrys”  dowódcy patrolu z oddziału „Roja”.

 

List w języku angielskim

 

Comments (10)

 1. Bozenna

  O ile sie da i na ile sie da naprawiajmy celowe komunistyczne informacje , pranie mozgow przez ponad 50 lat .
  Te 50 lat zrobilo duzo krzywdy polakom, bo i wtej chwili mozna uslyszec lekcewazace slowa , czesto i czyny na temat zolnierzy wykletych ,
  Jest to dla mnie niezrozumiale , bo sami sobie dalej robimy krzywde,
  . I nic dziwnego, ze czasami prasa swiatowa robi takie pomylki , chyba nawet czasami celowe . Dopoki zyjemy musimy dawac sobie ztym rade,Pamiec historyczna jest wazna

 2. Zibi

  bronić faktów, nie ma sensu. Utożsamiam się z oczywistą prawdą. Ubolewam nad żałosną ignorancją, arogancką niewiedzą bądź celową manipulacją.Pozdrawiam Ludzi Dobrej woli bowiem tylko Oni mogą POKAZAĆ DNO TEJ GŁUPOTY

 3. Smutne jest to, że dla niektórych pamięć historyczna nie jest ważna. Mam 71, moje pokolenie przesiąknięte jest duchem GW (szczególnie inteligencja!!!), co dopiero mówić o młodzieży, która w znikomym % interesuje się współczesną historią.

 4. Wanda

  Dziękuję Bogu, że są ludzie którzy prostują wszelkie historyczne kłamstwa i że nareszcie to teraz jest możliwe.

  • Potwornicki

   To prawda. Teraz to możliwe i nie trzeba się jej obawiać, tak jak bała się moja Matka – dopiero na łożu śmierci powiedziała mnie i siostrze że nie była w żadnym AK , tylko w NSZ.

 5. A.J.

  Perfidne nadużycie – dobrze że sprostowane! Najważniejsze, ulga dla rodzin poległych bohaterów.

 6. T.M.

  Dobrze, że pamiętamy, dobrze, że reagujemy na kłamstwa historyczne. Czcijmy pamięć o żołnierzach niezłomnych, ale nie twórzmy nowych żołnierzy “wyklętych”. Niech historia się nie powtarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.