Wstęp

Drodzy Czytelnicy!

1 sierpnia zapraszamy do lektury numeru poświęconego rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przedstawiamy tekst dr. Andrzeja Mazana pt. "Niezwykłe pokolenie". Niech tegoroczna Godzina W będzie również momentem refleksji nad pokoleniem Powstańców i jego formacją. Artykuł do przeczytania tutaj.

Do Powstania Warszawskiego nawiązał, w czasie niedawnej wizyty w Warszawie, prezydent USA - zachęcamy do lektury krótkiego komentarza autorstwa Macieja Świrskiego.

Z przyjemnością przedstawiamy też dwa teksty Jacka Kowalskiego, w których Autor, z dwóch odmiennych, choć obu rodzinnych, perspektyw nawiązuje do Powstania Warszawskiego. Są to: komentarz do piosenki "Za Niemen" (artykuł, z piosenką załączoną do odsłuchania, jest tutaj.) oraz wspomnienie ze spotkania z Ojcem Pawłowskim, dominikaninem, a wcześniej Powstańcem Warszawskim - tutaj.

Mamy nadzieję, że zainteresuje też Państwa tekst Michała Boruna na temat asymetryczności relacji polsko-niemieckich widocznej w Mapach Google. Tekst można przeczytać tutaj.

Oprócz informacji o aktualnych działaniach Reduty Dobrego Imienia, w bieżącym numerze znajdą też Państwo kolejny artykuł przygotowany przez Fundację Cultura Memoriae o KL Ravensbrück, tym razem na temat tajnego nauczania w obozie koncentracyjnym.

W bieżącym numerze nie zabraknie również komentarza do spraw bieżących, autorstwa Tȟašúŋke Witkó - do przeczytania tutaj.

Publikujemy też kolejne Państwa opowieści w ramach akcji #PowiedzmyNiemcomPrawdę, a wśród nich pierwszą część wojennych losów rodziny Murawskich.

W związku z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, po raz pierwszy przygotowaliśmy dla Państwa, dzięki uprzejmości i wielkiemu wkładowi pracy pana Piotra Stankiewicza, wydanie Reduty Online w formie pdf, zawierające teksty związane z Powstaniem Warszawskim i II wojną światową. Zachęcamy do pobierania i rozpowszechniania wśród znajomych, w formie elektronicznej lub papierowej.

RedutaOnline-1-sierpnia-2017

Reduta-Online-1-sierpnia-2017-duzy-plik

Miłej lektury!

Redakcja "Reduty Online"

Publicystyka i komentarze