Marzec 2, 2018 Reduta Dobrego Imienia

Pozew przeciwko Pagina12 w obronie Żołnierzy Wyklętych

Reduta Dobrego Imienia złożyła pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie przeciwko argentyńskiemu dziennikowi internetowemu Pagina12. Redakcja w artykule o zbrodni w Jedwabnem wykorzystała zdjęcie pomordowanych polskich żołnierzy podziemia niepodległościowego, tzw. Żołnierzy Wyklętych.

Na łamach Pagina12, która jest poczytnym centorolewicowym dziennikiem w Argentynie, w artykule pt. „Znajome twarze” (hiszp.: „Rostros familiares”) autorstwa Federico Pavlovsky z dnia 18 grudnia 2017r. opowiadającym o zbrodni w Jedwabnem, wykorzystano jako ilustrację pośmiertne zdjęcie grupy Żołnierzy Wyklętych. Fotografia została wykonana przez UB i przedstawia żołnierzy z oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja” (patrol „Tygrysa”), poległych 25 lutego 1950r. Na zdjęciu są Ildefons Żbikowski „Tygrys”, Józef Niski „Brzoza”, Henryk Niedziałkowski „Huragan” i Władysław Bukowski „Zapora”.

Połączenie tych dwóch wątków: informacji o zbrodni na Żydach w Jedwabnem w czasie okupacji niemieckiej oraz przedstawienie poległych żołnierzy podziemia niepodległościowego jest manipulacją, działaniem na szkodę narodu polskiego i naruszeniem dobrego imienia polskich żołnierzy. To celowe nadużycie, które ma potwierdzić i utwierdzić w czytelnikach polski antysemityzm.

Redakcja bezrefleksyjnie i celowo połączyła dwa okresy historyczne: II wojnę światową (Jedwabne – 1941r.) i czasy komunistyczne (fotografia pochodzi z 1950r.).

Wydawca dokonując takiego zestawienia wykazał się ogromną ignorancją historyczną, za którą powinien oficjalnie przeprosić wszystkich Polaków.

Pozew został złożony przez Redutę Dobrego Imienia, organizację która statutowo zajmuje się troską o dobre imię Polski i dba o prawdę historyczną m.in. w mediach polskich i zagranicznych.

– Jest to pierwszy proces w którym korzystamy z nowego prawa, jakie wynika z nowelizacji ustawy o IPN. Ustawa, która wczoraj weszła w życie, uprawnia organizacje zajmujące się obroną dobrego imienia Polski, czyli takie jak Reduta Dobrego Imienia, do występowania w sprawach sądowych jako Powód. Świadkowie wydarzeń nieuchronnie odchodzą, teraz także my jako organizacja możemy wystąpić z pozwem sądowym przeciwko oszczerstwom historycznym. I tak właśnie zrobiliśmy w tym przypadku – mówi Mira Wszelaka, prezes Reduty Dobrego Imienia.

Sprawę prowadzi kancelaria Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy z Krakowa.

Comments (29)

 1. Małgorzata

  To rozpacz, dlaczego nawet w najdalszych miejscach tego globu nas oczerniają.
  Wiadomo, słowa zachowują się jakpióra z oskubanej gęsi łatwo się wypowiada a trudno je wymazać…
  Dziękuję za Państwa trud. Ale czy będzie sprostowanie?

 2. Zbyszko Kaleta

  Bardzo dziękuję Reducie Dobrego Imienia za ten pozew w obronie czci Żołnierzy poległych za Wolną Polskę,
  Zbyszko Kaleta

 3. Swojak

  To się wręcz nie nadaje do spokojnego komentarza! Ten wyrachowany fałsz wymaga kary! Oby najsurowszej!
  A dla Nas Polaków, niech to będzie wykładnia prawdy o tym, że wszelaka centrolewicowośc i jakakolwiek lewicowość to tylko szumowina tych, którzy zamordowali tych biednych bohaterów!

 4. Mio

  Dlaczego Reduta nie pozywa na odszkodowanie, które powinno zostać przekazane organizacji promującej historię Polski? Ci co nas szkalują powinni finansować działania odkłamujące historię!

 5. Tadeusz

  Nikt niema prawa szkalowac Polski i Polaków nawet gdyby miei być Żydzi ! A w szczególności Żydzi , gdyż krzywdę Polsce zrobili Żydzi większa niż Polacy ! Niebede wymieniał skąd te ( nasze kamienice ) a Wasze ulice za lichwiarskie pieniądze ! OCHYDA ! Oddajcie Polakom co Polskie !

 6. WYOBCOWANY

  Rostros familiares”) autorstwa Federico Pavlovsky z dnia 18 grudnia 2017r. Jak ty czlowieku mozesz spac, z takimi bezczelnymi oszczerstwami? Bedziesz teraz na krotkiej smyczy, ze swoimi
  wypocinami pismaku jeden ! Obraziles wielu ludzi w polsce i poza granicami polski .

 7. Marek Naumowicz

  Jest to ordynarny antypolonizm. A tak na marginesie, bez cienia podtekstu, jakiego pochodzenia jest ów autor artykułu.

  • Stanley Rafalko

   Jest to Żyd rosyjskiergo pochodzenia, być może o polskich korzeniach Syanley Friderico Pavlovsky)

 8. Grzegorz

  Brawo, jak zwykle znakomita akcja. Tym bardziej potrzebna, że rząd nie staje pod tym względem na wysokości zadania.

 9. potwornicki

  Dokończyć wreszcie ekshumację w Jedwabnem!
  Niech nie srają na nasze groby i niech nie plują nam w twarz!

 10. JES

  Nigdy nie spodziewałem się bym musiał się kiedykolwiek tłumaczyć,że nie jestem koniem, czy np. padalcem. Wychodzi na to, że doczekałem takich czasów kiedy w sprawach oczywistych dla poszkodowanych tak jak np. dzieci urodzone w czasie trwania oblężenia jednego z najbardziej niepokornych miast jakim była w 1943 r. Warszawa, będę musiał wysłuchiwać bzdur o rzekomych zbrodniach Polaków. Zwłaszcza wówczas kiedy Naród Polski wreszcie uwalnia się od zaprzańców i sprzedawczyków. Obudż się Polsko Narodzie Niezłomnych i stań do obrony dobrego imienia tych którzy oddali co meli najdroższe – własne życie. Naród który nie szanuje własnej historii jest narodem bez przyszłości!

 11. Andrzej Wiśniewski. Kanada

  To wspaniałe, że tak działacie. Nawet nie wiedziałem o tym. Jestem subskrybentem biuletynu, pozdrawiam.

 12. eszet33

  Nareszcie mamy bat na takich skundlonych typów, jak niejaki pawlowsky, którzy służą brudnym interesom typu holokaust, na całym świecie. Nie wacham się tego nazwać brudnym, bo jest to wykorzysywanie ludzkich nieszczęść, jakimi były: zagłada (m.in.) Żydów i zbrodnie popełnienione na Żołnierzach Wyklętych czy Jedwabne – do nakręcania spirali izraelskich roszczeń finansowych względem Polski. Przedsiębiorstwo Holokaust to sposób na wyciąganie pieniędzy skądkolwiek, w celu zapewnienia utrzymania państwa Izrael położonego na pustynnych, prawie pozbawionych bogactw naturalnych terenach Palestyny. Państwa finansowanego dotąd szczodrze przez USA, które zbudowało i utrzymuje potężną izraelską armię. Nestety taka jest prawda: strumień kasy stamtąd powoli będzie wysychać, podobnie jak z Niemiec, które już oddały Izraelowi żądane sumy. Finansując przy okazji program nuklearny tego państewka, które dzięki temu awansowało do roli regionalnego mocarstwa. Agenci Przedsiębiorstwa Holocaust są rozsiani po całym świecie i przyprawiają propagandową “gębę” – komu popadnie, żeby tylko móc potem żądać odszkodowań za cokolwiek.
  Mam nadzieję, że na Polakach połamią sobie zęby. Dlatego jestem wdzięczny RDI za odpowiednią reakcję. Tak trzymać.

 13. Joanna

  Lewacka, kłamliwa zaraza rozlała się na cały świat. Kto zyskuje na oczernianiu Polski? Nie trzeba daleko szukać.

 14. Maciej Siejkowski

  Po prostu brak słów… Dziękuję Reduto, że jesteś, że działasz. Wspieram i będę wspierać w miarę swoich możliwości.

 15. Teresa

  Jestem wdzięczna Reducie za czujność! Polska jest tak często opluwana, że czas z tym skończyć!

 16. Jerzy

  Znane powiedzenie: “zamiast cały czas coś tłumaczyć lepiej raz przy……..ć” pasuje tutaj jak ulał, bo jak długo jeszcze będzie nadużywana nasza cierpliwość. To nie jest tak, że cały Świat jest przeciwko nam, chociaż o wytworzenie takiego wrażenia chodzi. To jest tak, że jakaś jedna wredna i parszywa siewka wykazuje dużo zawziętości i uprawia tej hejt wszelkimi dostępnymi sposobami. Swoją drogą, to demokracja nie polega na tym, że byle obszczymur, (mieniący się być Polakiem) może bezkarnie nam ubliżać. Dlatego obstaję przy tezie, jak na wstępie.

 17. A.J.

  Haniebne nadużycie ze strony argentyńskiego dziennika. Który wykorzystał zdjęcie zamordowanych Polskich patriotów – żołnierzy niezłomnych. Do fałszowania historii i mówienia nieprawdy!!! Słuszny proces sądowy. Trzeba ukrucić poczynania niektórych czasopism i dzienników.

 18. Sygnalista

  Do ataku na Polskę ruszyły środowiska antypolskie!
  Polska nie ma polityków broniących jej dobrego imienia, ma natomiast u władzy polityków kompradorskich!
  PiS/PO/GMO jedno wielkie ZŁO!
  Do refleksji!
  Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.