Stop fejkniusom! Reduta przedstawia obywatelski projekt nowelizacji ustawy Prawo Prasowe

Sierpień 24, 2020 Reduta Dobrego Imienia

Stop fejkniusom! Reduta przedstawia obywatelski projekt nowelizacji ustawy Prawo Prasowe

Przemiany techniczne, które nastąpiły w ciągu ostatnich 30 lat w mediach, zbiegły się z niekorzystnymi zjawiskami, które nie spotkały się do tej pory z reakcją ustawodawcy.

Najważniejsze z nich to fake newsy, medialne kampanie „character assassination”, czyli nagonki medialne, podawanie nieprawdziwych informacji, których ostatecznym efektem jest deprecjacja wizerunku Polski, czy bezkrytyczne powielanie informacji wytworzonych przez obce służby. Przedstawione zjawiska, powodują rozprzestrzenianie się informacji fałszywych lub tylko częściowo prawdziwych, które skonstruowane zostały tak, by kogoś zdeprecjonować. Osobnym, zjawiskiem, grożnym dla wizerunku Polski jest wypaczanie polskiej historii w mediach o wielkim zasięgu, a przez to kształtowanie – zwłaszcza u młodego pokolenia – przekonania, że polska historia jest pełna wydarzeń, których Polacy powinni się wstydzić. A to że sie nie wstydzą, tylko są dumni z polskiej historii jest w tych przekazach dowodem na rzekomy polski nacjonalizm, a czasem określane jest to jako faszyzm albo ksenofobia.

W obowiązującym stanie prawnym osoba, której dotyczy  materiał na ogół nie ma możliwości ustosunkowania się do niego publicznie.  Przewidziana prawem procedura jest niewydolna i powoduje, że sprostowania, jeśli w ogóle się pojawiają, to po bardzo długim czasie,  gdy publiczność nie pamięta o co chodziło, a do osoby przedstawionej w fałszywym świetle przylgnęły oskarżenia. Dlatego w proponowanej nowelizacji zajęto się przede wszystkim kwestią sprostowania. Jest to  kluczowy element obrony przed fake newsami i rozpowszechnianiem przez media fałszywych informacji.

Najważniejsza w zapobieganiu  rozprzestrzeniania fake newsów jest szybkość reakcji. Fałszywe publikacje błyskawicznie proliferują w Internecie, pojawiają się w mediach społecznościowych i są podawane dalej. Trzeba pamiętać, że mogą być groźne dla zdrowia i życia, tak jak było w przypadku rozpowszechnianych dezinformacji w sprawie  pandemii. Dlatego Reduta Dobrego Imienia postuluje wprowadzenie procedury sprostowania znanej z trybu wyborczego, dzięki której będzie możliwe szybkie przecięcie rozprzestrzeniania się informacji fałszywych, szczególnie tych zagrażających bezpieczeństwu Państwa. Zaproponowano 24- godzinny tryb rozpatrywania sprostowań najpierw przez redaktora naczelnego, a następnie maksymalnie 48 godzin na sądowy tryb odwoławczy w pierwszej instancji i 24 w sądzie apelacyjnym w przypadku odmowy redaktora naczelnego.

Kolejnym aspektem nowelizacji jest nadanie legitymacji czynnej organizacjom społecznym, które zajmują się ochroną dobrego imienia Polski i propagowaniem jej historii oraz tradycji. Coraz bardziej potrzebne jest aktywne występowanie przeciwko przekłamaniom na temat historii w polskich mediach, co udowodniła ostatnia publikacja Onetu z 15. sierpnia powielająca tezy sowieckiej propagandy, po której musiał interweniować Prezes Rady Ministrów. Z punktu widzenia obecnego stanu prawnego, jakiekolwiek sprostowania dotyczące takich tekstów nie są możliwe, ponieważ nie ma „osoby zainteresowanej” w sensie prawa prasowego i tego rodzaju fake newsy pozostają zupełnie bez odpowiedzi. Jest to prxelomowa regulacja, która gdyby została wprowadzona pozwoliłaby skutecznie prostować pełne fałszów i historycznych przekłamań artykuły, którch treści wywodzą się wprost z nurtu niesławnej “pedagogiki wstydu”, stale obecnej w polskich mediach.

W projekcie nie ma mowy o żadnej cenzurze. Wręcz przeciwnie – równolegle postulowane jest zniesienie art. 212 Kodeksu Karnego, jako ograniczającego wolność słowa i w gruncie rzeczy sprzecznego z konstytucją. Zniesienie tego przepisu było od dawna postulowane przez środowiska dziennikarske.

Przygotowana przez Redutę Dobrego Imienia nowelizacja Prawa Prasowego nie tylko pomoże powstrzymać falę fake newsów, ale zapobiegnie kolejnym nagonkom medialnym i niszczeniu wizerunku Polski za pomocą publikacji wypaczających prawdę o polskiej historii.

Nowelizacja przywróci do  polskiego życia publicznego zasady,  którymi media powinny się kierować, a więc bezstronność, oddzielanie faktów od komentarzy, poszanowanie dla prawdy i przedstawianie wszystkich aspektów problemu bez przemilczeń.

Proponowany projekt zwiększa zakres konstytucyjnej zasady wolności słowa i wolności dostępu do informacji, tak aby obywatele poznali omawiane  sprawy z wielu stron i poznali wszystkie punkty widzenia.

Przeczytaj tekst nowelizacji wraz z uzasadnieniem

Po przewinięciu strony w dół znajdziesz formularz do poparcia projektu, a jeszcze niżej formularz do złożenia darowizny na cele statutowe Reduty.

W przypadku długiego ładowania się pliku PDF w przeglądarce można go ściągnąć klikając w poniższy link

Kliknij i ściągnij PDF

Popieram obywatelski projekt nowelizacji ustawy Prawo Prasowe - poparcie

Popieram obywatelski projekt nowelizacji ustawy Prawo Prasowe.
Obecny stan prawny nie chroni obywateli przed atakami prowadzonymi orzez największe media. Ponadto istnieje olbrzymia nierównowaga sił pomiędzy w większości zagranicznymi mediami a obywatelami iinstytucjami polskimi, którym odmawia sie możliwości sprostowania kłamstw na swój temat i są w ten sposób niszczone wizerunkowo. Nawet jeśli sprawa jest rozpatrywana to postępowania są uznaniowe i bardzo długotrwałe To damo dotyczy wydarzeń z polskiej historii, które są przedstawiane w mediach w sposób wypaczony i ten obraz jest powielany w mediach międzynarodowych, a ze względu na zapisy obecnie obowiązujące nie mam możliwości tego sprostować. Wszystko to powoduje, że polskie życie publiczne zostało zatrute ciągłymi atakami na osoby, instytucje i polską historię. Nie istnieje normalny dyskurs publiczny, ponieważ nie ma równowagi pomiędzy uczestnikami tego dyskursu.
Proponowana nowelizacja ustawy, tak jak to opisano w dokumencie wprowadzającym pozwoli uporać się z tymi bolączkami. Dlatego ją popieram

**twój podpis**Poparcie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy Prawo Prasowe ogłoszonego przez Redutę Dobrego Imieina w dn. 24.08.2020
464 podipisy

Podziel się tym ze znajomymi:

   

– petycja
Możesz także złożyć darowiznę na cele statutowe Reduty Dobrego Imienia
Wybierz kwotę darowiznysugerujemy więcej niż 50 zł: PLN


Comments (2)

  1. Anna

    Popieram propozycję zmiany nowelizacji Prawa Prasowego, jest to konieczne ze względu na pojawianie się nieprawdziwych informacji i wiadomości w mediach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.