Niemiecki podręcznik do historii przeznaczony na makulaturę!

Podręcznik „Geschichte und Geschehen Oberstufe Klasse 11” został wycofany z dystrybucji, a jego ostatnie egzemplarze zostaną oddane na makulaturę. Wszystko z powodu sformułowania „polski obóz”. Reduta Dobrego Imienia otrzymała odpowiedź od niemieckiego wydawnictwa Ernst Klett.

Szkoły w Bawarii, które używają podręcznika „Geschichte und Geschehen Oberstufe Klasse 11” otrzymały propozycję wymianę strony zawierającej sformułowanie „polski obóz”. Pozostałe podręczniki znajdujące się w dystrybucji zostaną wycofane ze sprzedaży i przeznaczone na makulaturę. W swojej korespondencji Tilo Knoche, prezes wydawnictwa Ernst Klett zapewnia także, że jest w stałym kontakcie z ministerstwem kultury Bawarii odnośnie procedury zatwierdzenia zmian w podręczniku.

W związku z zaistniałą sytuacją, za którą wydawcy przepraszają, przygotowana została także dodatkowa lekcja do pobrania dla szkół. Poddaje ona krytycznej refleksji mylne sformułowanie „polski obóz” i wzywa uczniów do aktywnego zmierzenia się z problematycznymi, historycznie i rzeczowo fałszywym pojęciami.

– Podjęliśmy interwencję po tym jak Polak, ojciec nastoletniego chłopca przygotowującego się do matury zaalarmował społeczeństwo na Twitterze. Wezwaliśmy wydawnictwo do natychmiastowego wstrzymania dystrybucji podręcznika, wprowadzenia korekty/erraty do aktualnego wydania podręcznika oraz złożenia wniosku u stosownych władz oświatowych kraju związkowego Bawarii o zatwierdzenie wprowadzonej zmiany oraz przeprowadzenie akcji wymiany podręcznika – mówi Urszula Wójcik, rzecznik prasowy Reduty Dobrego Imienia.

Wyjaśnień domagała się także ambasada polska, zapowiadając jednocześnie kontrolę wszystkich podręczników do historii w Niemczech.

Dodaj do zakładek Link.

46 odpowiedzi na „Niemiecki podręcznik do historii przeznaczony na makulaturę!

 1. Andrzej Iwicki (Jan Bogatko) mówi:

  Bardzo mnie to cieszy.

  • katarzyna mówi:

   przeraża mnie to, co się dzieje – myślą, że jeśli wymiera pokolenie, które doznało okrucieństwa wojny i zna prawdę, to można zakłamywać historię i zaklinać rzeczywistość w imię pseudopoprawności politycznej

 2. Edward mówi:

  mówiąc kolokwialnie,tyle lat czekaliśmy by wreszcie kompleksowo zabrać im się do tyłka, za paszkwile,kłamstwa,opluwanie munduru żołnierza polskiego,jak -„nasze matki..Brawo Reduta Dobrego Imienia,czyli pokłon ludziom ją reprezentującym i z sukcesem walczącym o dobre polskie imię.

 3. Stanisław mówi:

  Winowajca zawsze wskazuje na kogoś innego,to zrozumiałe. Nie można zostawiać jawnego i bezczelnego kłamstwa bez odzewu. Jako że potomkowie spychają winy swoich przodków na innych to zakłamywanie historii, jak patrzeć na własnych obywateli tzw ,,nowoczesnych,postępowych” którzy również oskarżają naród który ich żywi, chyba że to pokłosie z układu Ribbentrop Mołotow

 4. PitKoz mówi:

  wygrane wojny zaczynają się od małych zwycięstw…

 5. Teresa Chylińska mówi:

  Jestem z najgłębszym podziwem i szacunkiem dla Reduty, czyli wszystkich, którzy pilnują naszej narodowej tożsamości i naszego dobrego imienia. Gratuluję skuteczności!

 6. Brawo tak 3mac ! Napisze wiecej za cos tak ochydnego powinno w kazdym wypadku podawac sprawce do SADU !!! Powinno sie to wreszcie zrzucaniem win na innych skonczyc !

 7. Andrzej Gałaszewski mówi:

  BRAWO!!!!
  Dzięki za skuteczne działania dla obrony dobrego imienia Polski!!!

 8. Teresa mówi:

  Gratulacje!
  Oby jak najwięcej Polaków dostrzegło ten fakt i uznało za ważny, gdyż zgodny z polską racją stanu.
  Już przestaliśmy oceniać wydarzenia w tej kategorii.

 9. ania mówi:

  Dzięki Opatrzności. że mamy jeszcze takich solidnych i wytrwałych facetów. którzy reprezentują Polaków. Pozdrawiam !

 10. Zenon mówi:

  Brawo. Świetnie.
  Podpisałem tą petycję i pomogłem nieco w jej rozpowszechnieniu 😀

 11. Iwka mówi:

  Brawo Reduta! Bardzo mnie to cieszy. Prawda zwycięża

 12. Joanna Cieszkowska mówi:

  Wielkie serdeczne gratulacje !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 13. Wiesław mówi:

  Jako polski syn zamordowanego ojca przez hitlerowców w Oświęcimiu,gratuluję Reducie Dobrego Imienia konsekwencji w dążeniu do prawdy historycznej.

 14. Maria mówi:

  Dzięki ogromne dla tego Pana, który wszczął akcję. I wielkie podziękowania dla RDI!
  Brak słów, gdy dochodzą wieści o kłamstwach historycznych – odsłonie nowego barbarzyństwa: takie zakłamywanie prawdy jest wznowieniem diabolicznej hitlerowskiej ideologii i jej nową odsłoną w urabianiu świadomości społecznej. Gdzie jak gdzie, ale w Niemczech takie „pomyłki” zawsze będą dla mnie celowe.

 15. Grzegorz mówi:

  Moment. Przede wszystkim chwała RDI oraz naszemu Rodakowi. Jednocześnie bardzo mile zaskoczyła mnie postawa Niemców. To jednak nie jest chowanie głowy w piasek bądź jakieś bezczelne tłumaczenia, lecz bardzo zdecydowana i godna pochwały reakcja. Brawo dla tych ludzi!

 16. Jaga mówi:

  Brawo Reduta Dobrego Imienia !!! Gratulacje !
  Dobrze, że Jesteście. Dziękuję.

 17. Krzyztof mówi:

  Dziękuję, że działacie w obronie mojego kraju.

 18. Barbara mówi:

  Bardzo się cieszę, że w końcu jest reakcja Polaków na bzdury jakie o nas niemieckie podręczniki podają.

 19. q_ba87 mówi:

  A zatem osiagniety zostal pelny sukces. Gratulacje!

 20. Scorpion - Polonus mówi:

  Gratuluje sukcesu.

 21. Beata mówi:

  Bardzo się cieszę że tak szybka była reakcja. Takie rzeczy trzeba dławić w zarodku👍

 22. *** mówi:

  Dobra robota, trzymac tak dalej. Gratuluje

 23. niki mówi:

  Takie techniczne pytanie.
  Czy dało by się poprosić Microsoft o aktualizacje auto-korektora w Wordzie, żeby podkreślał im to na czerwono.

  Bo to wygląda na celowe działania a nie że:
  Upps…sss Entschuldigung to niedopatrzenie a to zdjęcie na biurku redaktora to z Oktoberfest, zamawiamy całą grupą piwo 🙂

 24. hugo mówi:

  Dzięki Reducie!Ale też jest i refleksja ?Co robi polska ambasada i jej pracownicy ?Reduta opłacana jest z dobrowolnych składek, ambasada z naszych podatków .Może czas ruszyć tyłki i pomóc Polsce i Polakom!

 25. zx mówi:

  No i cudownie 🙂

  Cieszy mnie to ogromnie.

 26. Litwin mówi:

  To się nazywa dobra informacja.

 27. Janek mówi:

  Brawo Reduta, tak trzymać!
  Przypominam tylko, że naziści to nie tylko Niemcy, ale również Austriacy i część uSSraińców. Nie należy o nich zapominać, zwłaszcza, że wkład Austriaków do ogólnej puli zbrodni i ich zaangażowanie było dużo większe, niż wynikało by to z ich populacji.

 28. Lech mówi:

  Bardzo się cieszę, że nasza Reduta Dobrego Imienia i ambasada RP są skuteczne w dbaniu o dobre imię Polski.
  Pani Premier Szydło słusznie przypomniała w Auschwitz
  o poświęceniu się bardzo wielu Polaków w ratowaniu Żydów podczas holokaustu oraz o niemieckim ludobójstwie na Polakach i Żydach, a w kontekście tych zbrodni miała pełne prawo wyrazić troskę o nasze Polaków bezpieczeństwo w obecnym niespokojnym świecie. Totalna opozycja wspierająca POgrobowców PRLu zrobiła z tego wściekłą wrzawę, by zakrzyczeć i ukryć haniebną współpracę komunistów Stalina z nazistami Hitlera z 1939r. W wyniku tego dokonano ogromu komunistycznych zbrodni w XX wieku w stopniu nie mniejszych od nazistowskich.
  Od lat dla zasłony niemieckich zbrodni beszczelnie wciąż słyszymy przypisywanie Polsce obozów zagłady i antysemityzmu w wielu światowtch mediach. PO, PSL i inni z KOD oraz ich rządy chętnie milczały o tym problemie, bo tak życzczyli sobie ich niemiecy mocodawcy, POtomkowie nazistów, przypisujący Polsce swoją zbrodzniczą odpowiedzialność za holokaust. To samo zresztą robiło i robi wielu antyPOlskich Żydów, wspieranych przez Sorosa, Clinton, Obamę, przypisujących nam niemiecke nazistowskie obozy zagłady. Wielu z nich chodzi głównie o wyłudzenie od Polski 60 mld dolarów USA odszokowania, za pożydowskie mienie z przd II wojny światowej, które nie tylko Żydzi utracili w wyniku napaści Niemc i Rosji na Polskę w 1939r. Więc od nich (Niemiec i Rosji), które dokonały rozbioru Polski podpisując pakt Ribbentrop Mołotow niech Żydzi odbierają swoje mienie w gotówce a nie od Polski. Polska jako państwo w czasie okupacji niemiecko-rosyjskiej nie istniała, a po II wojnie światowej w 1945 r. to
  USA z sowiecką Rosją, Wielka Brytania i Francją ustalały nowe granice w Europie zabierając Polsce olbrzymie tereny w zachodniej Ukrainie, Białorusi i Litwie. Polska zdradzona prze”sojuszników”
  (Wielką Brytanię, USA i Francję) została wasalem ZSRR i jako PRL nie miała nic do powiedzenia w sprawie upańswowienia prywatnego mienia Polaków, Żydów bo prawowity polski rząd na uchodźctwie w Wielkiej Brytanii był ignorowany do 1945r mimo posiadania milionowej Armii Krajowe na terenie okupowanej przez Niemcy i Rosję Polsce oraz posiadania w Angli reguralnego wojska i stoczonych przez nie słynnych bitew z niemickimi nazistami o Tobruk, Monte Casino czy Bitwy o Anglię…..
  W 1945r jak chciała Radziecka Rosja, Wielka Brytania i USA w okupowanej przez Rosję Polsce nasz rząd na uchodźctwie w Wielkiej Brytanii musiał rozwiązać Armię Krajową bo dla tzw. „sojuszników” wojna się skończyła mimo, że w Polsce z rosyjsko-żydowskimi komunistami jeszcze dwa lata trwała wojna toczona po 1945r przez Żołnierzy Niezłomnych o wolną Polskę jaką dziś mamy. W pełni wolną Polskę odzyskaliśmy dopiero po 1989r dzięki Janowi Pawłow II, papieżowi polakowi oraz Solidarności a także dzięki twardej antykomunitycznej postawiwie Regana, prezydenta USA i Jelcyna, którzy rozwiązali ZSRR, RWPG i Układ Warszawski.
  Prawowity polski rząd w Wielkiej Brytanii do 1945r nie mógł nic zrobić w okupowanej przez sowiecką Rosję Polsce, bo jego protesty były bezskuteczne a bicie się z rosyjskimi, żydowskimi i polskimi komunistami z NKWD/UB/PZPR w PRLu, którzy na polecenie Stalina, Bieruta, Mińca, Bermana przy pomocy m. inn Morela, Michnika (Szechtera) brata Adama, Wolińskiej i innych oprawców mordowali patriotów i odbierali majątki prywatnym właścicielom (Polakom, Żydom, Niemcom i innm nacjom) było skazane na klęskę. Należy także przypominać, że ci sami POtomkowie POstkomunistycznych morderców z NKWD/UB/PRL przez zdradę Michnika, Wałęsy, Mazowieckiego, Geremka, Tuska i innych z Kiszczakiem i Jaruzelskim przy „okrągłym stole” aż do wygrania wyborów przez PiS przemilczali lub wręcz bronili czczenia polskich bohaterów, Żołnierzy Niezłomnych walczących po 1945r o wolną Polskę z komunistami. Ci sami POstkomunistyczni zdrajcy „okrągłego stołu” nie POzwalają i dziś czcić tych co zgineli POd Smoleńskiem, lecąc na groby pomordowanych w Katyniu, symbolu wyrządzonej prze komunistów Polakom największej krzywdy w XX wieku.

 29. Lech mówi:

  O historii Polaków i Żydów dość obiektywnie pisze Shlomo Avineri, żydowski filozof i politolog zajmujący się filozofią społeczną i polityczną Karola Marksa i G. W. F. Hegla, a także historią syjonizmu.
  Avineri m.in. pisze: ” Żadne inne państwo w okupowanej Europie nie wycierpiało tak, jak Polska, żaden inny naród – za wyjątkiem Żydów – nie stał się w taki sposób ofiarą niemieckiej machiny śmierci, jak naród polski. Polska była jedynym krajem w okupowanej Europie, który został całkowicie unicestwiony przez nazistowskie Niemcy: zlikwidowano jej władze miejskie i centralne, rozbito armię, szkoły i uniwersytety zostały zamknięte, wymazano nawet jej nazwę z mapy, a okupowane terytorium niemieckie w Polsce nazwano Generalną Gubernią. Polska była jedynym krajem w Europie, w którym nie powstał rząd kolaborantów z nazistami. Sześć milionów polskich obywateli, w tym trzy miliony Żydów i trzy miliony Polaków chrześcijan zostało zamordowanych przez Niemców. Jeśli dodamy do tego sowiecką okupację wschodniej Polski, która nastąpiła równolegle do niemieckiej inwazji, można zrozumieć, dlaczego Polacy postrzegają siebie jako główne ofiary II wojny światowej. Nic dziwnego, że dojrzeli oni we współpracy Hitlera ze Stalinem, która znalazła swój wyraz w pakcie Ribbentrop-Mołotow, powtórzenie historycznej traumy z rozbiorów Polski zainicjowanych przez Rosję i Prusy w XVIII wieku. Polska, podobnie jak Izrael, jeśli ktoś upatruje takiej analogii, znajduje się w wyjątkowo nieprzyjaznym położeniu geograficznym.
  Wraz z rozpadem polskiego państwa w konsekwencji hitlerowskiej okupacji, staje się jasne, dlaczego Niemcy wybrali właśnie te ziemie, by założyć na nich swoje obozy śmierci. W okupowanej Polsce nie pozostało żadnej polskiej władzy i wszystkie instytucje objęli Niemcy. W innych krajach musieli współpracować z miejscową władzą, która choć była ich sojusznikiem, to jednak nie zawsze łatwo się to układało. Jedynie w Polsce III Rzesza sprawowała niezachwianą kontrolę i nie było potrzeby układać się z nikim. Dlatego też Polacy mają rację upierając się, by nie nazywać obozów śmierci „polskimi obozami zagłady” (jak wiadomo „pomyłkę” tę uczynił nawet kiedyś sam prezydent Barack Obama), lecz „niemieckimi obozami zagłady na polskiej okupowanej ziemi”. Jest to również powód, dla którego uważam, że wyjazdy izraelskiej młodzieży do Polski są bezcelowe, jeśli nie są one łączone z wizytami w hitlerowskich obozach koncentracyjnych w samych Niemczech: jak można zrozumieć i opisać Zagładę, jeśli lekcji na jej temat nie rozpoczynamy w kraju, gdzie był jej początek i gdzie odpowiednia władza ją zainicjowała.”

  Shlomo Avineri jednak pomija bardzo niewygodne zachowania jego współbraci Żydów wobec Polski, która przyjęła pod swój dach od X-XX wieku kila milionów Izraelitów uciekających z Europy przed pogromami.
  O żydowskiej kolaboracji z sowietami mówi prof Krzysztof Jasiewicz dla miesięcznika Uważam Rze Historia: „Kolaboracja Żydów z Sowietami podczas ich agresji we wrześniu 1939 roku miała charakter masowy. Armię Czerwoną witały tłumy, całe miasteczka żydowskie. Nie jest prawdą, że entuzjazm, z jakim przyjmowano bolszewików, okazywała jedynie biedota – wychodzili też żydowscy adwokaci, lekarze, ludzie zamożni…
  [Rewkomy – i w 1939, i w 1920 roku – zakładała przede wszystkim komunizująca młodzież wyzuta z tradycji żydowskiej. O postawach starszyzny świadczy na przykład rabin, który przechował zdeponowaną u niego polską kasę pułkową i oddał ją nie Sowietom..
  1920 rok, przyniósł zapowiedź tego, co działo się w 1939 roku? Mieliśmy wtedy żydowskie rewkomy, milicje, denuncjacje. Dochodziło do masowych dezercji i ucieczek młodych Żydów przed poborem do wojska polskiego.”
  Komuniści żydowscy w mundurach NKWD mordowali Polaków w Katyniu, Miednoje w Gułagu i w katowniach UB PRL oraz na moskiewskiej Łubiance, wysługując się chętnie zbrodniarzowi Stalinowi.

  • Wyobcowany mówi:

   Brawo Reduta, WIELKIE Brawa Panie Lech.
   Swietnie Pan Lech przedstawil w olbrzymim skrocie kawal historii.
   Tylko teraz trzeba trzymac palec na pulsie , caly czas.
   Jeszcze raz dzieki Panie Lechu.

 30. Elżbieta mówi:

  Duża satysfakcja.

 31. Magda mówi:

  Brawo, jesteście wspaniali!

 32. Mario mówi:

  Bodajże większość komendantów hitlerowskich nazistowskich niemieckich obozów koncentracyjnych to byli Austriacy.

 33. piotr mówi:

  Brawo! Nie ustawajcie w dobrych działaniach!

 34. Paweł mówi:

  Brawo. To chyba jeden z największych sukcesów Reduty.

 35. Dariusz mówi:

  Brawo Reduto ! Kawał dobrej roboty! Niech Prawda zawsze zwycięża.

 36. A. Jurek mówi:

  Kłamliwe i nieprawdziwe(fałszywe) informacje tylko nadają się do utylizacji!!! Tym bardziej jeżeli chodzi o prawdę historyczną. Brawo!!!

 37. JACE LEWANDOWSKI mówi:

  TO WSPANIALA WIADOMOSC

 38. Jerzy Blaszczyk mówi:

  Narazie kazde dzialanie Reduty Dobrego Imienia w pelni popieram.

 39. Nogdy jeszcze nie zawiodlem sie na Reducie Dobrego Imienia wiec w ciemno popieram kazda jej inicjatywe , mam pelne zaufanie , poniewaz miedzy innymi jednym z zalozycieli jest prof. Andrzej Nowak moj najwiekszy autorytet.

 40. Stefan mówi:

  To absolutny skandal jak opluwają Polskę. Gdyby nie Reduta, to chyba nikt by się nie ruszył w tej sprawie. Ludzie nie wierzą w sprawiedliwość.
  Warto podjąć działania w sprawie niedawnego incydentu w Auschwitz, kiedy nastolatek oddał mocz pod szubienicą. Wyrzucenie ze szkoły, niedopuszczenie do matury, bezwzględne więzienie. Tego trzeba żądać.

 41. Alexander Besame Mucho mówi:

  Chwała Reducie Dobrego Imienia!👍🇵🇱

 42. Elżbieta mówi:

  Wielkie dzięki za taką obronę polskości, warto byłoby jeszcze starać się o odszkodowania za zniszczenia i szkody wojenne wyrządzone Polsce!!!

 43. Dariusz mówi:

  Brawo dobra robota. NI możemy pozwolić aby europejskie i światowe media kształtujące opinię publiczną przez pomyłkę czy też nie powielały kłamliwe zarzuty dotyczące naszego narodu i jego udziału w zabijaniu Żydów. Polacy pomagali Izraelitom nawet jeśli za to groziła kara Śmierci. Wielu Polaków ukrywało u Siebie Żydów pomagało im ucieczce z getta, ucieczce z kraju. Polacy wiedzą co to solidarność i że najważniejsza jest prawda, przyjaźń i miłość między narodami.
  Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *